CZAS WOLNY:

   

Strona główna -> Czas wolny -> Turystyka aktywna

Park krajobrazowy

Park Krajobrazowy - Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Ogólne informacje:

  • data powołania Parku Krajobrazowego - 23 listopada 1993 r.
  • powierzchnia parku - 504 km2
  • powierzchnia otuliny - 141 km2
  • położenie geograficzne - Dolina Górnej Odry, Płaskowyż Rybnicki

Zobacz: 

   Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach  

  

 

Foto: Z. Keller

 

Park Krajobrazowy - Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich wchodzi obecnie w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Ziemię rybnicką kształtowali cystersi, zakon, który przybył w te rejony w XIII wieku. Opactwo cystersów w Rudach było łącznikiem pomiędzy Śląskiem a Europą Zachodnią już od średniowiecza. Do dziś przetrwał kształtowany przez wieki układ przestrzenny Rud Wielkich i okolicy. W dobrym stanie zachował się pocysterski kościół z XIII wieku, szpital doktora Rogera, park pałacowy, kościół Św. Magdaleny, uroczysko "Buk" (dawne tereny myśliwskie), cmentarz, system leśniczówek z łączącymi je drogami, alejami i duktami leśnymi, a przede wszystkim zespól klasztorno-pałacowo-parkowy.

Foto: Z. KellerPrzemierzając teren parku napotykamy drzewa pomnikowe, pozostałości po renesansowej zabudowie przemysłowej, jak: młyny, stajnie, kuźnie. Zachowała się również naturalna i kształtowana ręką ludzką sieć wodna - śluza na rzece Rudzie, groble, kompleks stawów hodowlanych założony przez cystersów rudzkich w starorzeczu Odry. Są to zachowane do dziś pomniki ludzkiej pracy i myśli, której my jesteśmy spadkobiercami.
Aby ochronić przed zniszczeniem wartości przyrodnicze i kulturowe, jakie daje istnienie parku, a które stanowią podstawę dla rozwoju turystyki, rekreacji i edukacji, w 1993 roku utworzono Park Krajobrazowy - "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich ". Od 1 stycznia 2000 r. park został włączony do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Katowicach.

Foto: M. ChałupkaObecnie bazę turystyczno-rekreacyjną w tym rejonie stanowią przede wszystkim ośrodki: "Buk", "Pod Dębem" w Rudach, MOSiR w Rybniku-Kamieniu, Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego Jastrzębskiej Agencji Turystycznej w Szymocicach. Dodatkową atrakcję stanowi utworzony na rzece Rudzie Zalew Rybnicki, w pobliżu którego znajduje się wiele ośrodków sportów wodnych i konnych oraz ciekawe trasy rowerowe i piesze.

 

 

Foto: Z. Keller

    
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Rybnik na Facebook
    
Rybnik na YouTube
CYTAT DNIA
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.
(William Shakespeare)
PLAN MIASTA
Plan Miasta
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt