Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z RybnikaStrona główna

Budowa drogi Racibórz-Pszczyna

 

Blisko 300 mln unijnego dofinansowania na budowę przeszło 10 kilometrów rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna stało się faktem – umowa w tej sprawie podpisana została 20 grudnia br. w Urzędzie Miasta Rybnika.Dokument sygnowali Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, w obecności Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorza Wolnika.

 

„Dzisiejszy dzień potwierdza, że marzenia się spełniają – mówi  marszałek Wojciech Saługa – „Rybnik obraca się w kierunku autostrady i zbliża do aglomeracji katowickiej. Stajemy się jednym, coraz bardziej zwartym organizmem. Gratuluję Rybnikowi możliwości realizacji tej inwestycji, a przede wszystkim dobrze i na czas przygotowanego projektu, czego efektem jest najwyższa dotacja unijna przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.”

 

Projekt „Budowa Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Miasto Rybnik – etap I”, dofinansowany został kwotą 289 989 933 zł (łączna wartość projektu to 433 700 000 zł). To największa  dotacja unijna w historii miasta i jednocześnie największa dotacja, jaką kiedykolwiek przyznano pojedynczemu projektowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Podpisanie umowy o dofinansowanie formalnie kończy wieloletni proces starania się o dotację unijną, której odpowiednia wysokość warunkowała rozpoczęcie tej oczekiwanej przez wielu rybniczan inwestycji.

 

Jak podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera: „Budowa przebiegającego przez Rybnik odcinka drogi Racibórz-Pszczyna to skok cywilizacyjny dla naszego miasta. Ta droga to łącznik z aglomeracją ostrawską i katowicką, który umożliwi szybkie połączenie miasta z całym regionem. To również szansa dla rozwoju biznesu, a w efekcie stworzenie nowych miejsc pracy i poprawa komfortu życia - kwestie dla Rybnika priorytetowe.”

 

Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik dodaje: „To gigantyczny skok do przodu, nie tylko ze względu na usprawnienia w zakresie komunikacji Rybnika z resztą  regionu, również wyjątkowa szansa na otwarcie się dostępu do nowych terenów inwestycyjnych. Można wręcz powiedzieć, że w pewnym sensie autostrada wchodzi do Rybnika.”
Fot. W. Troszka

Fot. W. Troszka

Fot. W. Troszka

 

I etap budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Miasto Rybnik obejmuje budowę 10,22 km drogi od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. Planowana droga będzie drogą klasy GP (główna przyspieszona) o przekroju 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu).

 

Trasa będzie całkowicie bezkolizyjna – pięć skrzyżowań z kluczowymi drogami niższego rzędu będzie wykonane w formie węzłów. W celu usunięcia kolizji z drogami, liniami kolejowymi oraz ciekami wodnymi powstanie 13 obiektów mostowych (2 mosty i 11 wiaduktów). Inwestycja usprawni dojazd do autostrady A1 i odciąży centrum miasta od ruchu pojazdów. Kluczowym rezultatem projektu będzie znaczne skrócenie czasu przejazdu przez Rybnik.

 

Rozpoczęcie budowy planowane jest wiosną 2017 roku, realizacja inwestycji powinna się zakończyć w roku 2019.

 


Przebieg drogi Racibórz-Pszczyna (kliknij w obrazek, żeby powiększyć)

Droga w liczbach (kliknij w obrazek, żeby powiększyć)

 

 

 

Budowa rybnickiego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna coraz bardziej realna. 19 kwietnia Zarząd Województwa Śląskiego wybrał projekt Miasta Rybnika do dofinansowania, przyznając 289 989 933,34 zł.

 

 

Budowa drogi Racibórz-Pszczyna to dla Rybnika ogromna szansa na cywilizacyjny skok. InwestycjaPrezydent Rybnika Piotr Kuczera prezentuje przebieg drogi usprawni dojazd do autostrady A1 i odciąży centrum miasta od ruchu pojazdów. Kluczowym rezultatem projektu będzie znaczne skrócenie czasu przejazdu przez Rybnik.

 

Ta droga to jest łącznik z aglomeracją ostrawską i katowicką, jest to szybkie połączenie miasta Rybnika z tymi obszarami. Dla przyszłości, rozwoju biznesu, miejsc pracy, komfortu życia w mieście jest to sprawa podstawowa. Do tego zadania zgodnie z deklaracjami dokładamy drogę Śródmiejską. Przed nami dużo pracy, ale zaczynamy inwestycję, która zmieni Rybnik na lepsze – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki intensywnym działaniom Miasta w wielu obszarach. W minionym roku dokonany został podział planowanej koncepcji na dwa zadania, stworzono też sprawny montaż finansowy w oparciu o środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego,, zabezpieczono pieniądze na odszkodowania dla mieszkańców. Kluczowe były jednak przede wszystkim skuteczne starania o unijne dofinansowanie, co jest ogromnym sukcesem miasta: 

 

Biorąc pod uwagę listę projektów, które uzyskały odpowiednią liczbę punktów do dofinansowania, bezsprzecznie jesteśmy liderem w województwie, jest to też najwyższe dofinansowanie, jakie zostało przyznano miastu Rybnik w historii – wyjaśnia  Piotr Kuczera.

 

Dofinansowanie obejmuje budowę 10,22 km drogi od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. Planowana droga będzie drogą klasy GP (główna przyspieszona) o przekroju 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu).

 

Trasa będzie całkowicie bezkolizyjna – skrzyżowania z kluczowymi drogami niższego rzędu będą wykonane w formie węzłów. W celu usunięcia kolizji z drogami, liniami kolejowymi oraz ciekami wodnymi powstanie 13 obiektów mostowych (2 mosty i 11 wiaduktów).

 Planowany przebieg drogi (kliknij, żeby powiększyć)

 

 

Decyzja o ostatecznym przyznaniu Rybnikowi dofinansowania uzależniona jest teraz od pozytywnej opinii  Komisji Europejskiej:

Kończy się postępowanie na szczeblu marszałka jeżeli chodzi o przyznanie środków finansowych,  potem czeka nas ratyfikacja przez Brukselę, decyzja zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy. Jest to pewnego rodzaju niepewność, ale spodziewamy się, że skoro projekt został pozytywnie zarekomendowany przez stronę polską, to problemów w Brukseli nie będzie – wskazuje Janusz Koper, zastępca Prezydenta Rybnika. 

 

Zgodnie z przyjętymi założeniami, w tym roku powinny zakończyć się kwestie formalne oraz sprawy związane procedurami przetargowymi. Na przełomie 2016/2017 roku Miasto powinno przystąpić do budowy. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 r., ale czas realizacji może zostać skrócony.

 

 

 

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych etapów inwestycji:

 

Budowa drogi Racibórz-Pszczyna 


 

Przeczytaj również:


 

Posłuchaj:


Prezydent Piotr Kuczera o znaczeniu inwestycji dla Rybnika.


WMA (380 KB)

Prezydent Piotr Kuczera o terminach związanych z realizacja inwestycji.


WMA (1 127 KB)

Zastępca Prezydenta Rybnika Janusz Koper na temat zakresu inwestycji.


WMA (649 KB)

Zastępca Prezydenta Rybnika Janusz Koper o ratyfikacji projektu w Brukseli.


WMA (491 KB)

B. Kozieł na temat procedury związanej z przedłożeniem projektu Rybnika w Komisji Europejskiej.


WMA (830 KB)


ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Łatwo się mówi - "trudno powiedzieć".
Stanisław Tym
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer
GWIAZDY w RYBNIKU

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

   Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt