Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z RybnikaStrona główna

INDUSTRIADA 2017 w Rybniku

 

Zobacz:  => Bezpłatne przejazdy na Industriadę


 

Program Industriady w Rybniku:Osiedle patronackie Huty Silesia
ul. Przemysłowa, Rybnik - Paruszowiec Piaski

 • 10:00-18:00 - Magiczna Silesia – plenerowa wystawa fotograficzna
  Wystawa zlokalizowana wzdłuż ulic Przemysłowej i Karola Miarki w Rybniku to wyjątkowo zagospodarowany ciąg pieszy, w obrębie którego można odpocząć lub odbyć spacer śladami Huty Silesia. Fotografia industrialna przeniesie nas w przestrzeń wypełnioną maszynami i rytm życia pracowników wyznaczanego godzinami pracy w hucie.

 

 • 10:30-11:30 - Słodki Paruszowiec – gra terenowa
  Połączenie techniki z pomysłowością i słodkimi punktami w grze terenowej to przepis na udany poranek dla najmłodszych.Osiedle Huty Silesia

 

 • 12:00-14:00 - Uroczyste otwarcie Festiwalu Industriada 2017 – spotkanie z pracownikami Huty Silesia
  Po raz pierwszy Osiedle patronackie Huty Silesia zostało dostrzeżone na mapie śląskich zabytków techniki. Jest to doskonała okazaja żeby wskrzesić pamięć po jednym z największych w regionie zakładów pracy i uruchomić wielką maszynerię wspomnień byłych pracowników Huty Silesia.Podczas spotkania będzie można dokonać wpisu do Księgi pamiątkowej.

 

 • 12:00-18:00 - Huta Silesia – warsztaty animacyjno-artystyczne: emaliernia, wzorcownia, warsztat drobiazgów, wydział narzędziowy
  W ramach warsztatów będzie można stworzyć wyjątkowe przedmioty upamiętniające historię wzornictwa huty.
  Animacje będą odbywały się w punktach warsztatowych zlokalizowanych na terenie osiedla patronackiego:
  -- EMALIERNIA – ozdabiania emaliowanych garnuszków w oparciu o historię designu Huty Silesia oraz poznawanie specyfiki prac wykonywanych w tym dziale poprzez ryciny i opowieści,
  -- WZORCOWNIA – malowanie koszulek i ekotoreb według wzorów zaczerpniętych z wzorcowni Huty Silesia metodą szablonów i tamponowania,
  -- WARSZTAT DROBIAZGÓW – ozdabianie gadżetów,
  -- WYDZIAŁ NARZĘDZIOWY – warsztat muzyczny poświęcony udźwiękowieniu maszyn, elementów mechanicznych, elektronicznych poprzez zastosowanie mikrofonów kontaktowych.

 

 • 15:30-16:30 - Muzyczna Machina – widowisko artystyczne
  Gra świateł, wizualizacje i nietuzinkowa muzyka przeniosą uczestników w świat zgiełku hali fabrycznej. Wydarzenie odbędzie się w plenerze na terenie osiedla patronackiego.

 

 • 17:00-18:00 - Ciąg technologiczny Huty Silesia – opowieści i zajęcia warsztatowe
  Dlaczego Huta Silesia była zakładem rozpoznawalnym w całym kraju? Skąd wzięły się kubeczki, garnki i wiadra emaliowane w naszych domach? Kto pracował w walcowni, a kto zajmował się zdobieniem naczyń? Na te i inne pytania odpowiemy w prezentacji działalności Huty Silesia.

Regulamin uczestnictwa w "Industriadzie"


PDF (208 KB)

 

Zabytkowa Kopalnia Ignacy
ul. Mościckiego 3, Rybnik-Niewiadom

 

 

 • 09:00 - 20:00 - Zaginiony projekt Jamesa Watta – escape room
  Zaginiony projekt Jamesa Watta – escape room dla dzieciom od 6 roku życia
  Czas trwania: 30 min. Maksymalna ilość uczestników podczas jednej gry: 5 osób w tym jedna osoba dorosła Ilość sesji: 12 gier w godzinach 9-15 dla osób które dokonały wcześniejszej rezerwacji oraz 10 sesji w godzinach 15-20 dla uczestników INDUSTRIADY (zapisy w trakcie trwania imprezy).
  Jest rok 1763 James Watt udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena. Właśnie ma ogłosić swoje osiągnięcie światu, jest tylko jeden problem: zapodział gdzieś w swojej pracowni przełomowy projekt. Dzieci w trakcie 30 minut muszą pomóc w odnalezieniu zguby w pracowni wynalazcy. Ważą się losy rewolucji przemysłowej. Czas ucieka.

 

 • 14:00 - 14:30 - Pomarańczowy korowód
  Pomarańczowy korowód, w który organizację włączą się środowiska dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Przemarsz nastąpi z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rybniku – Niewiadomiu poprzez ulice Niewiadomia na teren Kopalni. W przemarszu zostanie uwzględniony motyw przewodni Industriady. Niezwykłą paradę poprowadzi lokomobil Cegielskiego, który specjalnie na Święto Szlaku sprowadzimy z Muzeum Narodowego ze Szreniawy. Za nim podążać będzie korowód przemiany myśli technicznej składający się z aut zabytkowych, nowoczesnych maszyn nowej generacji Huskgvarna.

 

 • 14:00 - 22:00 - Duch Maszyny – wystawa fotografii Marka Stańczyka
  "Duch Maszyn’’ to zestaw fotografii wykonanych na przestrzeni kilku lat, ukazujący wyłączone i zlikwidowane ośrodki przemysłowe oraz urządzenia niegdyś je obsługujące. Część fotografii pochodzi z autorskiego cyklu "Duchy Przemysłu" oraz zdjęć ujętych w album fotograficzny "’Industriada. Początek i Koniec"’. Rytm kadrów krąży wokół zadumy, gdzie dzwięk kreuje wyobrażnia widza.

 

 • 14:00 - 22:00 - HIT! Lokomobila samobieżna – pokaz
  Lokomobila samobieżna - parowa przystosowana do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych wyprodukowana została w zakładach H. Cegielskiego w 1919 r. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski. Budowa: czterokołowe podwozie, kocioł parowy płomieniówkowy z przegrzewaczem pary wykonany na ciśnienie 13 atm., wiszące palenisko skrzynkowe, dwucylindrowa, bliźniacza maszyna parowa o mocy 35-40 KM przy 320 obr/min. Lokomotywa drogowa posiadała dwie prędkości jazdy 3,4 lub 10,2 km/h i mogła ciągnąć ładunki do 60 ton. Układ kierowniczy skręca całą oś przednią, hamulec parowy i taśmowy na główne koło zębate. Lokomobila zużywała dziennie ok. 500 kg węgla i 3000 l wody. Masa lokomobili ok. 9500 kg.

 

 • 15:00 - 15:15 - Hejnał z wieży
  Jak co rocznie rozpoczęcie Industriady obwieszcza Hejnał z wieży widokowej na cztery strony świata. Następuje uwolnenie pozytywnej energii oraz zaproszenie do uczestnictwa w Święcie Szlaku Zabytków Techniki.    

 

 • 15:00 - 20:00 - Mechaniczna wieża – instalacja artystyczna
  Wieża widokowa będzie co godzinę zamieniać się w maszynę parową. Z okien wydobywać się będzie głos pracy maszyny a kominem wentylacyjnym z dachu buchać będzie dym.     

 

 • 15:30 - 20:00 - Zwiedzanie terenu kopalni z przewodnikiem
  Zwiedzanie z przewodnikiem po odnowionych i starych budynkach najsarszej kopalni naszego regionu -1792.Wejście na wieże widokową zaadaptowaną z wieży ciśnień. Wysokości około 46 m licząca 220 schodów. Rozpościera się przepiękna panorama. Zwiedzanie maszyn parowych szybu Kościuszko i Głowacki z roku 1900 i 1920. Ciekawostki,opowieści naszych przewodników byłych pracowników Ignacego.

 

 • 16:00 - 16:30 - Rewitalizacja obiektów – zmiany technologiczne, ekonomiczne i społeczne regionu Północnej Nadrenii-Westfalii oraz Śląska – prelekcja
  Prelekcje poprowadzą byli pracownicy kopalni Ignacy oraz goście specjalni. Zaszczyci nas obecnością pani Wernika Grabe. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, następnie pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie mieszka w Niemczech, gdzie przez 15 lat była wykładowcą w katedrze Nauk Politycznych Uniwersytetu w Essen. Intensywnie współpracuje z zabrzańskimi muzeami i samorządem, przyczyniając się do rozwoju kontaktów między Zabrzem i Essen. Jest organizatorem polsko-niemieckich konferencji na temat przekształceń strukturalnych w Zagłębiu Ruhry i na Górnym Śląsku. W planach jeśli wszystko się powiedzie odwiedzi Kopalnię Ignacy potomek Rodu Von Hoyma z Niemiec. Pokaz filmu - "Maszyny w ruchu".

 

 • 17:30 - 18:00 - Mechanika – etiuda taneczno-ruchowa
  Teatr Tańca Jeger założony został w 2011r. z inicjatywy Aleksandra Sobali. Działa w siedzibie Rydułtowskiego Centrum Kultury. Zespół tancerzy operuje polską techniką tańca współczesnego. Dotychczas wystawił trzy pełne spektakle (Cuerpo, Projekt 1.0 i Projekt Ignacy-Hoym – na maszynie parowej zabytkowej kopalni Ignacy) oraz kilka projektów plenerowych. Ciało jako maszyna czyli automat poruszany przez przemyślne mechanizmy składające się z mięśni , ścięgien, kości i innych tego typu elementów. Etiuda teatralno-ruchowa w przestrzeni industrialnej, podejmuje temat motoryki naszych ciał i zachowania dokonującego się na podstawie praw mechaniki, w zgodzie z zasadą bodziec – odpowiednio zaprogramowana reakcja.     

 

 • 20:00 - 22:00 - Szlagier maszyna – zabawa muzyczna
  Szlagier Maszyna – polski zespół muzyczny z Chorzowa i Kędzierzyna-Koźla założony w 1999 roku, grający i śpiewający w gwarze śląskiej w czteroosobowym składzie.Wykonają blok muzyczny, gagi, żarty, wspólne śpiewanie, quiz gwary śląskiej.

 

 • 22:00 - 22:30 - HIT! Spektakl laserowo-multimedialny
  Spektakl to około 15 min. show podczas którego widzowie zobaczą niezwykle rozbudowany spektakl przestrzenno-graficzny. W okreslnym momencie spektaklu na podświetlonym oświetleniem architektonicznym budynku szybu Głowacki pojawi się graficzna część pokazu . Ponadto zastosowana zostnie pirotechnika sceniczna. Główny temat to maszyna parowa.

Kliknij, żeby zobaczyć więcej

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Awansu można się nawet dochrapać. Pod warunkiem jednak, że i szefowi przyśni się to samo.
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer
GWIAZDY w RYBNIKU

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

   Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt