ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

O Rybniku

Rybnik ze względu na swoją lokalizację, a także rolę, jaką pełni dla całego regionu (stolica subregionu zachodniego województwa śląskiego, który zamieszkuje ponad 600 tys. mieszkańców - jedna z największych aglomeracji w Polsce), posiada bardzo duży kapitał ludzki i stwarza korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości.

Do Rybnika prowadzą bezpośrednie regularne połączenia kolejowe z największymi miastami w Polsce (m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Bielsko-Biała), a także stolicami kilku państw w Europie (Wiedeń, Bratysława, Budapeszt, Praga). Bliskość autostrad A1 i A4 (w okolicy jednego z największych w Europie węzłów autostradowych), rozwinięty układ drogowy, dobre połączenia komunikacyjne, szerokie możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu – to atuty Rybnika, które składają się na jego atrakcyjność i powodują, że jest miejscem sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorczości.

Świadectwem tego jest obecność w mieście rozpoznawalnych firm o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym - jak chociażby Doosan Babcock Energy Polska S.A., Purmo Group Poland Sp. z o.o., TENNECO Automotive Polska Sp. z o.o. , DB Cargo Polska S.A., Eloros Sp. z o.o. (Grupa Messer)Tesko Steel Sp. z o.o., Grupa Marat Sp. z o.o., czy ICE Group Sp. z o.o. Istotnym elementem gospodarczego funkcjonowania miasta jest Elektrownia Rybnik, wchodząca w skład Polskiej Grupy Energetycznej.

Rybnik to również świetne miejsce dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Sektor ten pełni bardzo ważną rolę w procesie budowania nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki. Coraz istotniejsze znaczenie dla funkcjonowania miasta ma rozwijająca się branża nowoczesnych technologii i firm IT. Należy tutaj wyróżnić przede wszystkim: notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych Digitree Group S.A. Alan Systems , Biostat Sp. z o.o., FireUp Software Sp. z o.o., Hostersi Sp. z o.o., NoMonday Sp. z o.o., Nxt Agency czy mające swoje oddziały w Rybniku firmy BlueSoft Sp. z o.o. oraz Creativestyle Polska Sp. z o.o

Rybnik to także silny ośrodek kulturalny i rekreacyjno-sportowy, który posiada wyjątkową na skalę Polski infrastrukturę rekreacyjną - w tym drogi rowerowe, przystań żeglarską, lotnisko sportowe, liczne siłownie, a także kryte i otwarte baseny. W promieniu 50 km od centrum Rybnika zamieszkuje ok. 4 mln osób (na terytorium Polski oraz Republiki Czeskiej).

Zapoznaj się z raportem "Kierunek- Rybnik" opracowanym przez Colliers we współpracy z ABSL (Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych) oraz The Adecco Group, ukazującym potencjał inwestycyjny miasta i całej aglomeracji.

Udostępnij: