ScrollTop-ico

Zabytkowa Kopalnia Ignacy zaprasza w niedzielę 26 czerwca na czwartą wycieczkę w ramach Roku Początków Górnictwa Węglowego na ziemi rybnickiej. Jej uczestnicy wybiorą się na spacer po Pszowie, odwiedzając najciekawsze z punktu widzenia turystyki postindustrialnej miejsca.

Harmonogram:

  • 10.00 - wyjazd z przystanku obok byłego PKS w Rybniku (przy Biedronce, ul. 3 Maja 31)
  • 10.30 - wyjazd z terenu Zabytkowej Kopalni Ignacy
  • 11.00 - zwiedzanie KWK "Anna"
  • 13.00 - zwiedzanie Prochowni
  • 13.45 - podejście pod hałdę "Wrzosy 1"
  • 14.30 - zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy
  • 15:15 - powrót do centrum Rybnika
  • 15.30 - rozpoczęcie finału Festiwalu Górnej Odry

KWK "Anna" w Pszowie zakończyła swoje wydobycie równo 10 lat temu. Ostatnia tona węgla wyjechała na powierzchnię 11 kwietnia 2012 roku.

Obiekt ten jest na co dzień zamknięty dla zwiedzających. W 2022 roku zostanie otwarty tylko dwa razy. We wrześniu na okoliczność Industriady oraz 26 czerwca specjalnie dla uczestników wycieczki "Podróżuj z Ignacym". Warto dodać, że grupa wejdzie do pomieszczeń, które podczas Industriady będą zamknięte. Jest to więc jedyna i niepowtarzalna okazja na pełne doświadczenie tego wyjątkowego kompleksu! "Annę", na wzór Zabytkowej Kopalni Ignacy, czeka wkrótce gruntowna rewitalizacja i przekształcenie w obiekt kulturalno-muzealny. Dlatego jest to ostatnia szansa na eksplorację wnętrz w stanie surowym, w których czas zatrzymał się lata temu.

Po zakończeniu zwiedzania KWK "Anna" grupa uda się odnaleźć ukrytą w pszowskich polach kukurydzy prochownię z 1910 roku, gdzie przechowywano materiały wybuchowe na potrzeby miejscowej kopalni. Obiektem opiekuje się Stowarzyszenie Paramilitarne "Prochownia 1910". Następny punkt programu to podejście w okolice hałdy "Wrzosy 1", która słynie ze swoich charakterystycznych, księżycowych pejzaży. Miłośnicy niebanalnych fotografii mogą więc przygotowywać sprzęt, bo w tej okolicy można liczyć na unikatowe ujęcia!

Powrót z Pszowa przewidziany jest na godz. 14.30. Na koniec będzie możliwość zwiedzania Zabytkowej Kopalni Ignacy, zanim o godz. 15.30 rozpocznie się finał Festiwalu Górnej Odry (wystąpi m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz raper Smolasty). Zachęcamy więc do spędzenia reszty dnia w Niewiadomiu!

Dla tych, którzy po wycieczce będą chcieli wrócić do centrum Rybnika, autokar opuści teren Zabytkowej Kopalni Ignacy o godz. 15:15, by zakończyć podróż w tym samym miejscu, w którym się rozpoczęła (przystanek przy byłym rybnickim PKS na ul. 3 Maja).

Mocno ograniczona pula biletów do kupienia online w promocyjnej cenie 30zł (do 18 roku życia 15zł) za pośrednictwem strony bilety.kopalniaignacy.pl

Jest także możliwość kupna biletów w dniu wycieczki (40zł oraz ulgowy 20zł), należy jednak zarezerwować sobie miejsce na liście uczestników: rezerwacje@kopalniaignacy.pl lub telefonicznie 32 432 74 99.

Prosimy o zabranie prowiantu oraz wygodnych butów do chodzenia w trudnym terenie.

  Data i godzina:
19.06.2022
14:46
  Lokalizacja:
Zabytkowa Kopalnia Ignacy
ul. Ignacego Mościckiego 3, 44-273 Rybnik-Niewiadom

Wszystkie wydarzenia

Udostępnij: