Dzień Kobiet – “Sztuka kobiecości” z dr Beatą Wróbel

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach - spotkanie ze „Sztuką Kobiecości” wg dr Beaty Wróbel, znanej seksuolog i ginekolog, współautorki pierwszych w Polsce przełomowych badań nad zdrowiem seksualnym kobiet.

W tym dniu polecamy także „Warsztaty Kobiecości” do wyboru: „Taniec Intuicyjny” / „Oddech Mandali” / „Śpiew Joni” / „Trening dna miednicy” / „Gimnastyka słowiańska” oraz mnogość smakowitości w Kawiarence „Z głową w Chmurach” i relaks z przepyszną kawą przy dźwiękach muzyki na żywo – “Patrycja Mizerska i Kamil Owczarek”. W trakcie wydarzenia zapraszamy na Targowisko Natury i Rozwoju.

BILETY – Biletyna.pl:  

Spotkanie: 40 zł
Warsztat: 30 zł*

KUP BILETY JUŻ TERAZ!

*Kupując bilet na warsztaty prześlij równocześnie zgłoszenie na e-mail kasa.dkboguszowice@remove-this.gmail.com (wpisując nazwę warsztatu, imię i nazwisko, nr telefonu)

W programie:

15:30 – 20:00 Smacznie i zdrowo „Z głową w Chmurach” – kawiarenka z przekąskami oraz Targowisko Natury i Rozwoju

16:30 – Spotkanie z dr Beatą Wróbel – “Sztuka Kobiecości” poprowadzi Mariola Rodzik-Ziemiańska

17:30 – Muzyka na żywo “Mizerska-Owczarek w towarzystwie”

18:00 – 20:00 “Warsztaty Kobiecości” do wyboru:

18:00 – 19:00: „Trening dna miednicy” – Agata Paryl – s.Widowiskowa lub „Śpiew Joni” – Mariola Rodzik-Ziemiańska – s.Kameralna.

18:00 – 20:00 „Oddech Mandali” – Elwira Zembrzuska – s.Plastyczna IIp.

19:00 – 20:00 „Taniec Intuicyjny” – Dorota Dyszy – s.Widowiskowa lub „Gimnastyka słowiańska” – Ewa Zimoń – s.Kameralna 

Organizator: Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach / Współpraca: Szałas Rozwoju

Gość specjalny: Dr Beata Wróbel

Doktor nauk medycznych, lekarka praktyk w zakresie ginekologii, położnictwa i seksuologii, filozofka, autorka pionierskich prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu seksuologii ginekologicznej.

Laureatka nagrody „Mężczyzna i Kobieta” połączonych Towarzystw Naukowych Urologicznego, Ginekologicznego i Seksuologicznego otrzymanej w 2013 roku za szczególny wkład w interdyscyplinarny rozwój seksuologii. Współautorka polskiej wersji Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety, opublikowanej w Journal of Sexual Medicine w 2013. Autorka rozdziału pt. „Antykoncepcja w cyklu życia kobiety” we wznowionej w 2016. książce „Sztuka Kochania” Michaliny Wisłockiej. Bohaterka wydanej w 2020. książki pt: „Sztuka kobiecości”.

“Sztuka kobiecości” to zbiór rozmów z seksuolożką i ginekolożką dr Beatą Wróbel. Dziennikarka Aneta Borowiec rozmawia z doświadczoną, a także słynącą z ciętego języka i poczucia humoru lekarką o tym wszystkim, co się na kobiecość składa. 

Muzyka na żywo:


“Patrycja Mizerska i Kamil Owczarek” – Duet wokalno-instrumentalny. Wokalistka Studia Accantus i Teatru Muzycznego ROMA, wyśpiewująca wiersze światowych i wybitnych Poe… tu w towarzystwie studenta warszawskiej Akademii Teatralnej. Koncert na dwa głosy, okraszony ciepłym brzmieniem wiolonczeli i niecodziennymi aranżacjami, często zaskakującymi, nawet samych twórców.

Warsztaty od 18:00 do 19:00 – do wyboru:

„Trening dna miednicy”

S.Widowiskowa (20 osób)
Praktyczny warsztat poznania czy ponownego rozpoznania mięśni dna miednicy. Nastawiony na kształtowanie samoświadomości ciała poprzez subtelny i bezpieczny system ćwiczeń. Przynosi on długotrwałą ulgę w dolegliwościach uroginekologicznych i seksualnych oraz stabilizuje i chroni przed przeciążeniami.  Warsztat świadomej kontroli mięśni dna miednicy, wyjaśniający nieporozumienia, obalający mity związane z tą niewidoczną i czasem zapomnianą częścią ciała. Jest też dobrym wstępem do rozpoczęcia profilaktyki zdrowotnej. Przeznaczony dla kobiet w każdym wieku i o różnej kondycji psychofizycznej. Opracowany, by móc wprowadzać go w czynności dnia codziennego.

Prowadząca: Agata Paryl – fizjoterapeutka z 15-letnim doświadczeniem. Czynny Instruktor Nordic Walking i pływania. Uczestniczka wielu warsztatów, kursów i konferencji dotyczących między innymi: Terapii Watsu, Dietetyki i Odchudzania, Porozumienia bez Przemocy oraz wspierania rozwoju dzieci i osób niepełnosprawnych. Mama trójki dzieci. Interesuje się psychologią żywienia i praktycznymi sposobami wzmacniania zdrowia. Wolny czas wykorzystuje na poszukiwanie i doświadczanie aktywnych form ruchu.

„Śpiew Joni

S.Kameralna II p. (18 osób)
Fascynująca podróż w głąb kobiecego ciała dzięki wibracji własnego głosu w atmosferze odprężenia, głębokiego relaksu i uwolnienia. Podczas warsztatu rozluźnimy ciało, pogłębimy oddech i wydamy dźwięki. Naturalny głos wpływa korzystnie na całe ciało, umysł i duszę, wspiera układ fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Doświadczanie własnego głosu i głosu grupy podczas warsztatu pozwala na pobudzenie kreatywności, odnalezienie wewnętrznej mocy Kobiety, wypoczynek, a także odreagowanie stresu. Warsztat dla każdego niezależnie od wieku, zawodu i zagłębienia w osobistej drodze.

Prowadząca: Mariola Rodzik-Ziemiańska – trenerka rozwoju i muzykoterapeutka (Szałas Rozwoju oraz Szkoła Trenerów w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM w Katowicach), aktorka pieśni i wokalistka (Zawiało oraz TOMrzy), prowadząca Teatr Korzeni, starsza spec. ds. artystycznych i edukacji kulturowej oraz koordynatorka Działu Artystycznego w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Współzałożycielka Szkoły z Wyboru w Rybniku. Absolwentka Szkoły Trenerów MERITUM, Politechniki Wrocławskiej, kursu teatralnego “Ziemia-Pieśń” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, obecnie adeptka Muzykoterapii Integralnej. Uczestniczka wielu kursów i warsztatów: psychologicznych i poświęconych pracy z ciałem, praktyk: teatralnych, aktorskich i wokalnych z zakresu śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel oraz śpiewu archaicznego. W 1999 roku rozpoczęła drogę instruktora teatralnego pracując z grupami młodzieży w Klubie Filmowym “FOSA” przy Politechnice Wrocławskiej, prowadziła zajęcia z dziećmi w “Klubie Małego Artysty” w Fundacji Elektrowni Rybnik, pracowała jako instruktor i koordynator w wielu projektach, m.in. współpracując ze stowarzyszeniami: “Mały Kolberg”, “Uwagi wARTe”, “Instytut Społeczny Silesia”, “z Wyboru” oraz “Port Sztuki”. Łącząc wiedzę wielu dziedzin, głównie: teatru, muzyki, fizyki dźwięku, psychologii, psychosomatyki, energetyki ciała i geologii oraz wieloletnie doświadczenie trenerskie i sceniczne, stworzyła autorskie metody pracy w celu odkrywania mocy naturalnego głosu.

Warsztat od g. 18:00 do 20:00

„Oddech Mandali”

S.Plastyczna II p. (10 osób)
Warsztat malowania mandali techniką akwareli w połączeniu z praktyką oddechową to sposobów na wyciszenie, wejście w głąb siebie i samopoznanie. Rytuał malowania mandali mający korzenie w tradycjach wschodu, wykorzystywany był m.in. przez Junga, który uczynił z niego metodę terapeutyczną. Mandala, obraz – koło – to prastara, istniejąca w każdej kulturze forma twórczej aktywności. Kartka papieru, akwarela, kolorowe kredki i odrobina luzu – tak niewiele trzeba, by znów poczuć dziecięcą radość tworzenia! Spontaniczny rysunek pozwala wyrazić siebie i dotrzeć do tego, co skrywamy w najgłębszych zakamarkach duszy. Podczas spotkania: odrobina teorii, wprowadzenie praktyczne (integracja, medytacja), tworzenie własnej mandali. Na spotkaniu każdy z uczestników otrzyma materiały do wykonania własnej mandali (karton, przybory do rysowania). Część praktyczna poprzedzona będzie wprowadzeniem do zagadnienia oraz pranayamą – ćwiczeniami oddechowymi i dharaną – krótką koncentracja wyciszającą.

Prowadząca Elwira Zembrzuska – nauczyciel jogi klasycznej i artysta plastyk, pedagog, założycielka Studia YogaRybnik.com. Zajmuje się projektowaniem, malarstwem, witrażem, ilustracją. Na co dzień pracuje jako nauczyciel jogi w swoim studio w centrum Rybnika, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Wodzisławiu Śl., nauczyciel projektowania graficznego w I LO w Rybniku, oraz instruktor sztuk pięknych w DK Boguszowice z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W pracy pedagogicznej wykorzystuje założenie, że już sam proces twórczy jest procesem uzdrawiającym. Proces w którym, nie ma wewnętrznego krytyka, w którym można cieszyć się radością tworzenia kolorem, fakturą, dźwiękiem. Absolwentka Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, oraz podyplomowych studiów: Techniki Relaksacyjne na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Studium Konserwacji Zabytków. Skończyła wielu warsztatów i kursów w ramach swojej ponad 20 letniej praktyki jako joginka i plastyk, w których pracowała z malarstwem intuicyjnym, technikami plastycznymi w pedagogice Waldorfskiej, symboliką mandali w koncepcji Jungowskiej, technikami oddechowymi w niwelowaniu stresu i zaburzeniach psychosomatycznych, mindfulness, psychosomatyką w jodze i relaksacji, relaksacją Jacobsona, treningiem autogennym Schultza, Somayog i techniką Aleksandra, oraz tańcem relaksacyjnym.
Warsztaty od g. 19:00 do 20:00 – do wyboru:

„Taniec Intuicyjny”

S.Widowiskowa (18 osób)
Terapia tańcem i ruchem to zajęcia choreoterapii, która pomaga rozpoznać napięcia jakie znajdują się w Ciele oraz wesprzeć w ich rozluźnieniu, tak by podstawowe funkcje życia działały w prawidłowy, lekki i swobodny sposób. Podejmiemy różnego rodzaju formułę ruchu – taniec swobodny, bezruch, improwizacja, wyobraźnia, wizualizacja, medytacja, medytacja w ruchu, obrazy wewnętrzne i głęboka relaksacja. Dzięki tym aktywnością będziemy mogły pogłębiać świadomość swojego ciała.

Prowadząca Dorota Dyszy – terapeutka pracy z ciałem praktykująca hawajski masaż ciała Lomi Lomi Nui oraz świadomą pracę z ciałem poprzez nauki dalekiego wschodu, kręgi mocy, taniec. Twórczyni Centrum Holistycznego w którym zajmuje się masażami i terapią od ponad 10 lat. Jej miłość do masażu zrodziła się, kiedy sama doświadczyłam masażu Lomi Lomi Nui i hawajskiej pracy z ciałem. Wykonuje zabiegi, takie jak: masaż hawajski Lomi Lomi Nui, masaż powięziowy, masaż bańką chińską, liftingujący masaż twarzy, refleksologię, masaż moksą, biodynamiczną terapię czaszkowo-krzyżową. Prowadzi również warsztaty rozwojowe, spotkania i sesje indywidualne.

„Gimnastyka słowiańska”

S.Kameralna (15 osób)
Gimnastyka słowiańska to ćwiczenia, które dotarły do nas zza wschodniej granicy, z Białorusi, gdzie przetrwały przekazywane przez kobiety z pokolenia na pokolenie – jako sposób na utrzymanie ciała i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. Jest to system 27 ćwiczeń przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, z uwagi na to, że wpływają w określony sposób na żeński układ hormonalny. Praktykują je panie w każdym wieku i z różną kondycją fizyczną. Kierowana jest do wszystkich kobiet, które chcą zadbać o swoje zdrowie, sprawność, atrakcyjność i duchowość, a jej głównym założeniem jest to, że mocą kobiety jest piękno siła i energia, którą emanuje!

Gimnastykę słowiańską możemy traktować jako proste i efektywne ćwiczenia fizyczne lub możemy podejść do niej jako do praktyki wspomagającej nasz rozwój osobisty i duchowy. Poznamy główne ćwiczenia słowiańskie z tak zwanego “świata górnego”, “świata średniego” I “świata dolnego” oraz przekonamy się jak dobrze i przyjemnie jest praktykować w kobiecym gronie, wzajemnie siebie poznając i wspierając. 

Prowadząca: Ewa Zimoń – nauczycielka jogi klasycznej i gimnastyki słowiańskiej dla kobiet. Absolwentka Rekreacji ruchowej i turystyki na Wydziale Turystyki i Promocji Zdrowia w Żywcu, a także kursu instruktora ze specjalnością HATHA JOGI w Częstochowie. Uczyła się gimnastyki słowiańskiej w tradycji białoruskiej. Dwunastoletnia praktyka ćwiczeń z własnym ciałem i umysłem pozwala jej prowadzić i tworzyć własne unikatowe zajęcia i warsztaty dla osób chętnych i poszukujących odkrywania siebie na nowo. Fascynuje się naturoterapią i relaksacją, muzyką, filozofią, tradycją i kulturą słowiańską – pozwalają jej ciągle się rozwijać. Ewa to Kobieta z wiejsko – słowiańską duszą! Kochająca ludzi, zwierzęta, przyrodę, muzykę i życie zgodne z naturą. O swoich zajęciach pisze tak: „Moje zajęcia mają kilka stałych punktów m.in. rozgrzewkę stawów i mięśni, ćwiczenia oddechowe czy końcową relaksację – natomiast wszystkie cechuje intuicyjna inspiracja odczytująca wymagania zarówno całej grupy jak i indywidualnych potrzeb danej osoby, co sprawia że są zwyczajnie niepowtarzalne. Dodatkowo korzystając z płynnych i przyjemnych ćwiczeń gimnastyki słowiańskiej powodują, że każda uczestniczka odczuwa jeszcze bardziej pełnię swojej kobiecości!”.

  Data i godzina:
29.05.2021
15:30
  Lokalizacja:
Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach
Plac Pokoju 1, 44-253 Rybnik

Wszystkie wydarzenia

Udostępnij: