Na wiosnę słowem i obrazem ugości nas Zuzanna Truchlewska, pasjonatka japońskiej poezji, którą łączy z miłością do rodzinnego Śląska. W Silniku Poezji usłyszymy Haiku, a w Galerii pod Oknem podziwiać będziemy Haiga – pocztówki Małgorzaty Skibińskiej, opatrzone słowem autorki napisanym także po… śląsku.
Zuzanna Truchlewska – laureatka wielu konkursów poetyckich i haiku, polskich i międzynarodowych. Nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej (2020). Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Jej haiku oraz haigi (również w gwarze śląskiej) są publikowane w wielu międzynarodowych magazynach. Jej polskie haiku trafiło aż do Japonii. Jest współautorką czterech antologii haiku. Redaguje stronę „Strefa Haiku” w Magazynie Literackim Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych. Nauczycielka języka polskiego z Łazisk Górnych, swoją przygodę z poezją zaczynała od miniatur i erotyków. Początkowo niezobowiązująca zabawa językiem polskim z czasem przerodziła się w żarliwą pasję.
Haiku to krótkie formy poetyckie wywodzące się z Japonii, które rządzą się kilkunastoma złotymi zasadami: rytmiką wynikającą z siedemnastu sylab podzielonych na trzy części znaczeniowe po pięć – siedem – pięć sylab, nawiązaniem do pory roku lub dnia, a także szkicowością, dająca pole dla wyobraźni czytelnika. Haiku powinno być także wolne od metafor, ale z drugiej strony ono samo w sobie powinno stanowić metaforę wewnętrznego stanu autora.
Z krótką formą poetycką wywodzącą się z kraju kwitnącej wiśni wiąże się również inne zagadnienie, czyli haiga – połączenie haiku z obrazem.
Wstęp wolny!