ScrollTop-ico

HOYM Industry FEST 8

Koncerty zespołów industrialnych i elektronicznych, spacer przyrodniczy po rybnickiej dzielnicy Niewiadom - szlakiem dawnej kopalni Szczęście Beaty, prezentacja filmu „Noc w opuszczonym hotelu”, który jest zapisem ćwiczenia z zakresu sztuki przetrwania w miejskiej dżungli, wystawy zdjęć, spotkanie z fotografem Viktorem Máchą.

Koncerty:

BUDZYŃSKI, JACASZEK + GOŚCIE GRAJĄ LEGENDĘ I RIMBAUDA

W 1991 roku ukazała się jedna z najbardziej tajemniczych i przejmujących płyt polskiego post-punka – "Legenda" zespołu ARMIA. Po przeszło ćwierćwieczu na pomysł reinterpretacji utworów z tej niezwykłej płyty wpadł jeden z najciekawszych polskich twórców "modern classical" i tzw. nowej elektroniki – Jacaszek. Swoim pomysłem podzielił się z liderem Armii, Tomaszem Budzyńskim. Efektem ich współpracy jest reinterpretacja "Legendy".

Na koncertach nową Legendę oprócz Budzyńskiego i Jacaszka wykonują: Jerzy Mazzoll (instrumenty dęte / Arhythmic Perfection, Kazik, Kury oraz wiele innych...) Jacek Stromski (perkusja / Apteka, Groovekojad, Ortalion) oraz Kuba Świątek (instrumenty perkusyjne / Popsysze, Towary Zastępcze). W kopalni Ignacy artyści zaprezentują również fragmenty albumu Rimbaud - nie mniej intrygującej kolaboracji Jacaszka i Budzyńskiego z Mikołajem Trzaską.

DECADENT FUN CLUB

Chłodny powiew świeżości i odwołanie do najpiękniejszych muzycznych tradycji. Odbiorcy i dziennikarze określając styl zespołu doszukują się w nim wpływów wszelkiej maści gatunków "alternatywnych" i "falowych". Sam zespół nazywa swoją muzykę emocjonalnym rollercoasterem zawieszonym pomiędzy światłem i mrokiem. Ta niejednoznaczność i eklektyzm, sprawiają, że Decadent Fun Club trafia do serc bardzo zróżnicowanego grona odbiorców, udowadniając, że szczerość i prawdziwe emocje są ponad wszelkimi kategoriami - nie mają wieku, płci, ani przynależności (sub)kulturowej.

ALLES

Duet z Łodzi, który tworzą: Paweł Strzelec i Marcin Regucki. Od momentu powstania zespołu, w 2014 roku, ukazały się trzy albumy “Post”, “Culture”, “Hope”, mini LP “Together We Are Alles” oraz dwa single “Union” i “Newspeak” (split z grupą Siksa). Debiutancki album wydała zlokalizowana w Ameryce Południowej niezależna wytwórnia Mecanica Records, następnie duet związał się z rodzimą, kultową Anteną Krzyku, która działa na rynku od 1984 roku.

Już same tytuły albumów charakteryzują zespół i przybliżają jego fascynacje oraz zainteresowania. Egzystencja w niestabilnych czasach, w których wszystko jest “post” – post-nowoczesność, post-punk, postindustrializm. Tworzenie kultury, na którą mają wpływ w takim samym stopniu najbliższe otoczenie i relacje międzyludzkie, jak i polityka czy globalnie zachodzące zmiany. Wpływy te, często destrukcyjne, wywołują zamiennie bunt i dystans. Alles to poszukiwanie, niespełnienie, wycofanie, oscylowanie między nadzieją a jej brakiem - wszystko to znajduje odbicie w tekstach i muzyce zespołu.

ODERFISCH

Dadaistyczny ansambl muzyczno - teatralny, dźwiękowa podróż poprzez muliste odmęty Odry doprawiona szokującą oprawą wizualną. Nie polecamy tego koncertu ichtiofobom.

EGOIST

Powołany do życia przez łodzianina - Kubę Włodarskiego, jednoosobowy projekt eksplorujący szeroko pojęte przestrzenie elektro-industrialne. Brzmienie Egoist nawiązujące do kanadyjskiej szkoły EBM indus, charakteryzują kanonady mechanicznych beatów i ciężkich basowych sekwencji, nieustannie flirtujących ze specyficznym tanecznym feelingiem. Na scenie Kuba wspomagany jest przez znanego z rozmaitych przedsięwzięć muzycznych Wojtka Króla (Controlled Collapse, Cliks, Hedone).

W 2020 r. w labelu Aliens Production ukazał się debiutancki LP Egoist - "Breaking Moment", rok później światło dzienne ujrzał remiks album "Phantoms", a EGOIST dał szereg entuzjastycznie przyjętych live actów, w tym podczas Wrocław Industrial Festival i Castle Party.

BILETY na koncerty w nadszybiu Kościuszko:

Przedsprzedaż - 50 zł; w dniu wydarzenia - 60 zł (o ile wcześniej nie zostanie wyprzedana cała dostępna pula 100 biletów).

Prelekcje:

Spacer przyrodniczy  po rybnickiej dzielnicy Niewiadom - szlakiem dawnej kopalni Szczęście Beaty (Industrialna Pętla Terenowa).

Poprowadzą:

  • prof. dr hab. Adam Stebel, kierownik Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Adam Kowalski, wiceprezes stowarzyszenia TURuda, interpretator dziedzictwa, działacz społeczny oraz pomysłodawca licznych inicjatyw obywatelskich w Rudzie Śląskiej

Uczestnicy spaceru będą mieli okazję na własne oczy przekonać się, czym jest czwarta przyroda i dlaczego stanowi pojęcie absolutnie kluczowe na terenach postindustrialnych, takich jak Niewiadom.

Bilety w cenie 10zł już w sprzedaży.

Dbając o komfort uczestników spaceru dostępnych wyłącznie 20 miejsc. Wyjazd busem z terenu Zabytkowej Kopalni Ignacy o godz. 13.00. Powrót o 14.45.

Marcin Drozd z kanału Postapokaliptycznie PRZEZ ŚWIAT (budynek sprężarkowni, wstęp wolny)

Prezentacja filmu Noc w opuszczonym hotelu, który jest zapisem ćwiczenia z zakresu sztuki przetrwania w miejskiej dżungli. Po projekcji odpowiedzi na pytania dotyczące przygotowanie się na sytuację kryzysową i ewakuację z zagrożonego terenu.

Viktor Mácha - Obiekty przemysłu ciężkiego Ukrainy (budynek sprężarkowni, wstęp wolny)

Dwukrotnie odwiedził Ukrainę: w latach 2012 i 2016, a jego wykład przybliży Państwu najważniejsze tamtejsze obiekty przemysłu ciężkiego – te, których już nie ma i te, które w jakiś sposób przetrwały. Niegdyś najbardziej uprzemysłowiona część Europy, główne źródło żelaza i węgla dla większości europejskich hut stali. Obecnie zdewastowane pole bitwy tonące we krwi. Tak w skrócie wygląda wschodnia Ukraina. Rosyjska inwazja zmieniła te tereny na zawsze, a końca wojny wciąż nie widać...

Wystawy:

Zakazy, wykluczenia, przesądy. (Galeria Sprężarkownia, wstęp wolny)

Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle - wystawa przedstawiająca rolę kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia obydwu wojen światowych w tym procesie. Wystawa powstała i pierwotnie eksponowana była w Muzeum Śląskim w Katowicach w 2019 roku.

The Mills (Huty) - Viktor Mácha (budynek sprężarkowni, wstęp wolny)

Tania chińska stal, motywowane politycznie pragnienie bardziej zielonych kontynentów i epokowy postęp technologii produkcji zmieniły nasz świat nie do poznania w ciągu ostatnich kilku lat. Rewolucja przemysłowa dobiegła końca, a dinozaury w postaci majestatycznych wielkich pieców i metalicznie skrzypiących wież szybowych są bliskie wymarcia. Wraz ze stopniowym osłabianiem przemysłu znaczna część naszej kultury, która stworzyła XX wiek, znika na naszych oczach.

Viktor Mácha (1984) pochodzi z Pragi, gdzie studiował teologię i religioznawstwo na Uniwersytecie Karola. Od 2006 roku na własny koszt podróżuje po całym świecie, dokumentując obiekty przemysłu ciężkiego, takie jak huty żelaza, huty stali, walcownie, kuźnie, odlewnie i koksownie. Obecnie jego archiwum obejmuje ponad czterysta zakładów przemysłowych rozciągających się od Środkowego Zachodu Ameryki, przez azjatyckie części rosyjskiego Uralu po Oceanię. Jedynym celem tych fotografii jest obiektywne udokumentowanie procesów technologicznych związanych z wytwarzaniem i formowaniem stali. Możliwe, że nasze pokolenie będzie jednym z ostatnich, które pozna fascynujący świat mrocznych, dudniących fabryk.

www.viktormacha.com

Dawne Komputery i Gry (maszynownia szybu Głowacki, wstęp wolny)

Zapraszamy do zabawy z zabytkowymi, lecz w pełni sprawnymi sprzętami! „Starszym przypomnieć, młodszym pokazać” to maksyma, którą kierują się członkowie Fundacji. Zapraszamy osoby w każdym wieku do spróbowania swoich sił w klasycznych grach lat 80 i 90, szczególnie miłośników Atari, Commodore, Amigi, pierwszych modeli PC oraz konsol.

  Data i godzina:
28.09.2024
13:00
  Lokalizacja:
Zabytkowa Kopalnia Ignacy
ul. Ignacego Mościckiego 3, 44-273 Rybnik-Niewiadom

Wszystkie wydarzenia

Udostępnij: