Rybnik.pl

Krystyna Giżowska i Czerwone Gitary na Dniach Seniora

Fot. S. Horzela-Piskula

Tłumy rybniczan - starszych i młodszych - bawiły się na koncertach Krystyny Giżowskiej i zespołu Czerwone Gitary, które wpisały się w program Rybnickich Dni Seniora. Wydarzenie, obfitujące także w ciekawe spotkania i występy artystyczne, było częścią tegorocznych Dni Rybnika.

W sobotę, 16 czerwca, w halo! Rybnik odbyły się wykłady wpisujące się w ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej "Senior Znaczy Szacunek" na temat bezpieczeństwa konsumenckiego osób starszych, szeroko rozumianej tematyki prozdrowotnej oraz nowych technologii. Przed punktem informacji miejskiej seniorzy mogli skorzystać z badań profilaktycznych (m.in. pomiar ciśnienia, spirometria i analiza wieku serca oraz densytometria, czyli badanie wytrzymałości i gęstości kości w kierunku osteoporozy). W programie znalazły się również porady kosmetyczne oraz farmaceutyczne.

W niedzielę, 17 czerwca, na rynku zaplanowano koncerty. Wystąpiły zespoły z Rybnika i okolic: Młode Rybniczanki, Chór Rybnickiej Rady Seniorów, Zespół Klika Machnika oraz Chór Seraf. Wydarzenie zwieńczyły koncerty znanych i lubianych polskich gwiazd - Krystyny Giżowskiej i Czerwonych Gitar.

Tradycją corocznego święta miasta stały się Rybnickie Dni Seniora. Przedsięwzięcie adresowane było nie tylko do seniorów, ale także do wszystkich mieszkańców Rybnika, którzy dzięki wydarzeniu mogli zobaczyć, jak wielki potencjał mają osoby w wieku 60 plus oraz jak ważną rolę pełnią w społeczeństwie.

Wydarzenia dla seniorów organizowane były w różnych punktach miasta. Pierwszym akcentem, w piątek, 15 czerwca, była msza święta w intencji rybnickich seniorów w bazylice św. Antoniego. Święto seniorów uroczyście zainaugurowano w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zebranych gości, wśród których nie zabrakło prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, powitała Jolanta Groborz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów. W ramach uroczystości wręczono okolicznościowe dyplomy i podziękowania. W bibliotece czekały też wystawy - Ocalić od zapomnienia oraz Autoportret inspirowany znanymi malarzami - a także wykłady i prelekcje na temat życia seniorów w Rybniku.


Wszystkie wydarzenia


Udostępnij: