ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Przechadzka z farorzem, rabinem i pastorem

W majową niedzielę Małgosia Płoszaj zabierze nas na przechadzkę z farorzem, rabinem i pastorem. Tym samym rozpoczniemy cykl spacerów pt. „Śladem ludzi”.

W trakcie tego pierwszego w tym roku spotkania pójdziemy spod halo! Rybnik pod stary kościół, następnie na cmentarz na Górce, dalej do kościoła św. Antoniego.
Stamtąd przejdziemy w miejsce po synagodze.
Ostatnim miejscem, do którego się udamy będzie kościół ewangelicki.

Dowiecie się, jak to w dawnym Rybniku, przedstawiciele trzech religii wspólnie świętowali czy brali udział w wielu ważnych dla miasta wydarzeniach, np. poświęceniu „Antoniczka” czy synagogi.

Małgosia opowie o najważniejszych proboszczach rybnickich, czyli m.in. księdzu Edwardzie Boliku, Franciszku Brudnioku, czy Tomaszu Reginku. W miejscu, gdzie stała synagoga, posłuchamy o losach kilku rabinów, którzy urzędowali w naszym mieście, czyli choćby historii pierwszego, tj. Lazarusa Karfunkla, którego grób do dziś istnieje w Tarnowskich Górach oraz ostatniego - Zygmunta Kohlberga, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Płaszowie.

Na koniec dowiecie się dlaczego 101 lat temu aresztowano pastora Paula Reinholda i jak zasłużonym dla wiernych parafii ewangelicko-augsburskiej był ks. Edward Romański.

Na spacer, na kolażu, zapraszają farorz Bolik, rabin Braunschweiger ze swoją, urodzoną w Rybniku córką oraz pastor Romański.

Data: 8 maja 2022.
Zbiórka pod halo! Rybnik: godz. 15.00

  Data i godzina:
08.05.2022 - 08.05.2022
15:00
  Lokalizacja:
Punkt informacji miejskiej i turystycznej halo! Rybnik
ul. Jana III Sobieskiego 20 44-200 Rybnik

Wszystkie wydarzenia

Udostępnij: