Rybnik.pl

Rozmowa z Juliuszem: wernisaż wystawy fotograficznej

Zdjęcia zostały wykonane w zabytkowym kompleksie szpitalnym „Juliusz” w Rybniku. Celem cyklu jest przedstawienie nie tylko piękna szpitala, które obecnie jest naruszone upływem czasu, ale również odtworzenie ciągle uwięzionych w jego starych murach ludzkich losów.

Wtopienie przeszłych wydarzeń w teraźniejszość, a właściwie ich zarysów, które zostały uformowane w siedmiu ilustracjach. Wszystko po to, by pozwolić uważnemu odbiorcy przeniknąć atmosferę tego miejsca z tamtych lat, dać tu i teraz obraz emocji związanych z tym miejscem: z chorobą, cierpieniem i radością uzdrowienia, albo niestety śmiercią.

Cykl zdjęć jest opowieścią o najtrudniejszych momentach życia naszych przodków – babć, dziadków, rodziców, sąsiadów, przyjaciół, tych, których przez tak wiele lat leczono w tym szpitalu. Chcemy w fotograficznej opowieści przybliżyć rybniczanom wartość tego miejsca dla społeczności Rybnika. Zwrócić uwagę na to, jak wiele ludzkich losów jest z nim związanych. Na wszystkich zdjęciach są elementy wnętrza szpitala, wszędzie tam wyczuwa się też ducha imiennika szpitala: Juliusza. A tytułowa „Rozmowa”, choć bez wyraźnie słyszalnych odpowiedzi, była prowadzona z wielkim rybniczaninem - założycielem i organizatorem szpitala - Juliuszem Rogerem.

  Data i godzina:
28.04.2019
16:00
  Lokalizacja:
Halo! Rybnik - Punkt Informacji Miejskiej
ul. Jana III Sobieskiego 20    Rybnik

Wszystkie wydarzenia


Udostępnij: