Rybnik

Rybnicki Festiwal Fotografii po raz 18.

Sala wystawowa, w niech kilkanaście osób ogląda wystawy

Fot. Materiały prasowe

"Pokazywać to, co ważne, piękne, pouczające i świeże. Integrować z dobrą fotografią" – taka idea przyświeca Rybnickiemu Festiwalowi Fotografii, który w tym roku obchodzi swoje 18. urodziny!

Trzydniowy festiwal rusza w piątek, 10 września, w budynku Fundacji Elektrowni Rybnik (ul. Podmiejska 43), a w spotkaniach autorskich, wystawach czy warsztatach fotograficznych uczestniczyć będzie można do niedzieli.

- Osią Festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę – mówi Nina Giba, która wraz z mężem, fotografem Marcinem Gibą, od lat organizuje RFF.

W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje kilkaset zdjęć w formie wystaw – indywidualnych i zbiorowych – oraz w formie multimedialnej.

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy, w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów w danej edycji. Cały 3-dniowy program (spotkania z autorami, wystawy, warsztaty, Galeria Otwarta) odbywa się w budynku Fundacji Elektrowni Rybnik (ul. Podmiejska 43) i każdy może w nim uczestniczyć.

W programie tegorocznej edycji festiwalu:

piątek, 10 września:

 • 18.00 - Oficjalne otwarcie Festiwalu i zaprezentowanie wystaw
 • 18.30 - Spotkanie autorskie z prof. Bogdanem Dziworskim, nestorem fotografii, operatorem, reżyserem i scenarzystą filmowym.

sobota, 11 września:

 • 05:00-12:00 - Fotospacer i warsztaty z fotografem komercyjnym Przemkiem Chudkiewiczem – obowiązują zapisy.
 • 12:30-15:30 - Leica prezentuje: warsztaty z wybitną dokumentalistką Agatą Grzybowską – obowiązują zapisy.
 • 13:30-15:00 - Wernisaż wystawy i spotkanie autorskie: Maciej Moskwa, Mateusz Wrazidło „Roraima” (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. Szafranka 7).
 • 16:00 - Spotkanie autorskie z dokumentalistą Mariuszem Śmiejkiem, który do Rybnika przyleci wprost z Belfastu.
 • 17:00 - Spotkanie autorskie z Kubą Kamińskim – fotoreporterem współpracującym z agencją East News oraz „Le Monde”.
 • 18:00 - Książka „Jedyne” jest zapisem rozmów z fotografkami, które często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub takimi, które zdecydowały się pracować w pojedynkę w tych trudnych czasach.
 • 19:00 - Książka „Jedyne” jest zapisem rozmów z fotografkami, które często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub takimi, które zdecydowały się pracować w pojedynkę w tych trudnych czasach.

niedziela, 12 września:

 • 12:30-13:30 - Wernisaż wystawy i spotkanie z autorem: Krzysztof Gołuch „Hotel” [Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku, Rynek 18]
 • 14:30-15:30 - Wykład + sesja Q&A: „O edycji zdjęć” – Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska
 • 16:00 - Spotkanie autorskie z Anitą Andrzejewską, specjalizującą się w tradycyjnej fotografii srebrowej i projektach artystyczno-społecznych łączących Europę i Azję
 • 17:00 - To będzie rozmowa o pułapkach narracji fotograficzno-tekstowej i pracy w duecie, czyli spotkanie z Adamem i Dybą Lach.
 • 18:00 - Spotkanie autorskie z Martą Zgierską – artystką wizualną należącą do grona najciekawszych na świecie fotografów tzw. młodego pokolenia.
 • 19:00 - Prawdopodobnie jest autorem Twoich ulubionych zdjęć sławnych osób, ale nawet o tym nie wiesz – to Przemysław Chudkiewicz, przyjdź go posłuchać.

Organizatorami RFF są niezmiennie od lat Nina i Marcin Gibowie, wspierani m.in. przez Miasto Rybnik. Więcej informacji na temat 18. Rybnickiego Festiwalu Fotografii na stronie festiwal.rybnik.pl

  Data i godzina:
10.09.2021 - 12.09.2021
18:00
  Lokalizacja:
Fundacja Elektrowni Rybnik
ul. Podmiejska 43 44-207 Rybnik dz. Rybnicka Kuźnia

Wszystkie wydarzenia

Udostępnij: