ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Spektakl "Bezpieczne miejsce"

"Bezpieczne miejsce" - spektakl Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie - 10 listopada 2022 r. w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

Patrzy na okno nad stołem. Podzielone na dwanaście części. Na tym oknie kończy się jego świat. Wyobraża sobie, że jeśli je otworzy, to zobaczy przed sobą mur. Patrzy w okno. Stąd niczego nie widać. Wspina się na stół, klęczy na nim. Patrzy przez kratkę szybek. Nadal nic nie widać. Zbliża twarz do szyby. Coraz bliżej… – słowa te wypowiada główny bohater spektaklu, Adam, siedząc ze swoją partnerką sceniczną, Kingą, przodem do widzów. O kim mówi? O sobie czy o kimś innym? A może o nas wszystkich, siedzących na widowni? Aktor i aktorka patrzą nie tylko w okno, ale i na nas, przenikając wzrokiem czwartą ścianę. Czy nas widzą, czy jesteśmy bohaterami ich monologów? Warto sprawdzić.

Debiutancki spektakl Tomasza Fryzła wywołał niemałe poruszenie podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Zarówno krytycy, jak i widzowie podkreślali niezwykłą szczerość i intymność rozmowy prowadzonej z nami przez dwójkę młodych bohaterów tego niezwykle inteligentnie i ascetycznie napisanego tekstu. Wystarczy go zresztą posłuchać, wczuć się w jego rytm i na własnej skórze poczuć, jak w interpretacji Kingi Bobkowskiej oraz Adama Borysowicza zamienia się w poezję. I zabiera nas w… bezpieczne miejsce. Gdzie się ono znajduje? Trudno powiedzieć, bo zależy to od konkretnego człowieka i jego świata, ale jednego można być pewnym: przez godzinę trwania spektaklu w reżyserii Fryzła, owo bezpieczne miejsce to właśnie teatr, na widowni którego człowiek się znajduje.

Tomasz Fryzeł należy do najciekawszych reżyserów młodego pokolenia. Robi teatr mądry, przemyślany, niespieszny, zgłębiając nurtujące go (oraz jego pokolenie) problemy z tożsamością, wyobcowaniem, lękiem przed sobą, innym człowiekiem czy światem, wreszcie brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jak się okazuje, potrafi w swoim teatrze znaleźć wspólny język z każdym – życie boli przecież tak samo, bez względu na wiek.

Spektakl prezentowany w ramach Programu TEATR POLSKA realizowanego jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reżyseria: Tomasz Fryzeł
Tekst i dramaturgia: Piotr Froń
Muzyka: Michał Lazar
Inspicjentka: Monika Weis
Kierowniczka objazdu: Małgorzata Rapacz
Promocja objazdu: Łukasz Kolender
Realizacja techniczna spektakli objazdowych: Mateusz Gierc, Jakub Kotynia, Antoni Kulka-Sobkowicz, Sławomir Matysiak, Jakub Sztandera
Obsada: Kinga Bobkowska, Adam Borysowicz
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

Czas trwania: 60 minut

Fot.: Monika Stolarska

W spektaklu wykorzystano cytaty z następujących utworów literackich:
Józef Tischner, „Ludzie z Kryjówek”
Cormac McCarthy, „Droga”
Tove Jansson, „O Filifionce, która wierzyła w katastrofy”
Stanisław Barańczak, „Mieszkać”
Józef Czechowicz, „Na wsi”
Georges Pèrec, „Człowiek, który śpi”
K. K. Baczyński, „Pożegnanie żałosnego strzelca”
Jacek Baczak, „Zapiski z nocnych dyżurów”
H. P. Lovecraft, „Coś na progu”
Gabriel Márquez, „Miłość w czasach zarazy”
Tadeusz Różewicz, „Widzę szalonych”
Tadeusz Różewicz, „Rozebrany”
C. K. Norwid, „Czarne Kwiaty”
Jarosław Iwaszkiewicz, „Tatarak”
Charles Baudelaire, „Łabędź”
Søren Kierkegaard, „Albo-albo”
Milan Kundera, „Nieznośna lekkość bytu”
Bruno Schulz, „Sanatorium pod klepsydrą”
Tove Jansson, „Kometa nad Doliną Muminków”
Stanisław Barańczak, „Każdy z nas ma schronienie”
Karl Ove Knausgård, „Moja walka"

Spektakl odbędzie się w sali kolumnowej.

  Data i godzina:
10.11.2022
19:00
  Lokalizacja:
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
ul. 1 Maja 91 B, Rybnik-Chwałowice

Wszystkie wydarzenia

Udostępnij: