ScrollTop-ico

Spektakl "HEKSY - Ballada o umieraniu"

 

"Twórcy spektaklu, balansując między konwencją moralitetu i gawędy, opowiedzieli prywatną, rodzinną historię, pokazali, jak piękne, smutne, śmieszne i dziwne może być jedno życie. Śląska prowincja staje się stacją doświadczalną narodzin i umierania, miłości i zdrady, dobra i głupoty. Spektakl mieni się barwami przeszłości i nostalgii, odchodzi od rodzinnego dokumentu do metafory, detal zmienia się w poezję." - tak czytamy w uzasadnieniu do nagrody jaką otrzymał Teatr SAFO w Stalowej Woli.

 

"HEKSY - Ballada o umieraniu" Teatru SAFO w sobotę 14.10.2023 r. o godz. 18:00.

Spektakl powstał na kanwie bardzo osobistych wspomnień reżyserki Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, dotyczących jej nieżyjącej już babci Eugenii. Jest próbą przywołania duchów, odtworzenia zamazanych wspomnień, odkryciem rodzinnych tajemnic. Stanowi jednak bardziej poetycką fantasmagorię, niż dokumentalną relację, więc prawdopodobnie znajdują się w niej przekłamania i nadinterpretacje – ale czyż tak nie robi ludzka pamięć.

Dla reżyserki wszystkie kobiety z jej rodziny są heksami czyli wiedźmami – kobietami, które wiedzą wszystko, w przeciwieństwie do niewiast, które nie wiedzą nic. Wiedzą jak kulać kluski, jak osuszyć dziecięce łzy, kiedy i jak rzykać, a przede wszystkim wiedzą co u kierego w chałupie piszczy.

Spektakl zmieniał się znacznie i ewoluował w trakcie pracy nad scenariuszem – początkowo był to projekt prawdziwie babski, spotkania przypominały bardziej kręgi kobiet niż typowe próby, a męska część zespołu nie miała do nich dostępu. Reżyserka postanowiła jednak przejść od ogółu do szczegółu – zamiast skupiać się na wszystkich kobietach świata, każdej heksie, wiedźmie i niewiaście, pomyślała o kobiecie ze swojej rodziny.
Tak, jak to było w przypadku spektaklu Gehinom, SAFO rozpoczyna pracę od uważnego przyjrzenia się starym zdjęciom, tym ilustrującym prawdziwe życie sprzed wielu dekad, a potem przekłada je na język teatru, aby wydobyć ukryte sensy, ducha czasów i warstwę domyślną – magiczną. Reżyserka korzysta z oszczędnych i wyraźnych środków, aby historią własnej rodziny dotknąć historii rodzinnych każdego z nas. Akcja spektaklu ulokowana jest na Śląsku, ale w spektaklu zobaczymy historie uniwersalne z punktu widzenia czysto ludzkiego, okraszone tylko śląską obyczajowością i kulturą.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
Występują: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Ciszewska, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Michał Hajduczek oraz gościnnie Zofia Bornikowska.

Spektakl zdobył Nagrodę Jury Młodzieżowego im. Józefa Żmudy, Nagrodę Publiczności i Grand Prix na Festiwalu “Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” w Stalowej Woli.

Informacje o biletach:
Sprzedaż biletów rusza 20.09.2023 r.
20 zł/16 zł z Rybnicką Kartą Mieszkańca "Rybka".
Jeśli posiadasz Rybnicką Kartę Mieszkańca "Rybka" wybierz bilet, który pozwoli Ci skorzystać z 20% zniżki.
Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą kartę i okazać ją przy wejściu na wydarzenie.

  Data i godzina:
14.10.2023
18:00
  Lokalizacja:
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
ul. 1 Maja 91 B, Rybnik-Chwałowice

Wszystkie wydarzenia

Udostępnij: