Stowarzyszenie Zrozumieć Udar chce zwrócić uwagę na problem udarów mózgu, jako trzeciej po chorobach serca i nowotworach przyczyny śmierci i pierwszej przyczyny trwałej niesprawności wśród Polaków po 40 roku życia. W 2023 roku udar mózgu dotknął prawie 90 tysięcy Polaków, a wskaźnik ten zwiększa się każdego roku i dotyka coraz młodsze osoby.
Na obchody Światowego Dnia Udaru Mózgu w Halo Rybnik! Stowarzyszenie Zrozumieć Udar zaprosiło wielu gości z dziedzin medycznych zajmujących się tematyką neurologiczną, w tym udarami mózgu.
Będą prowadzone prelekcje na temat
- powstanie, wizja i działalność Stowarzyszenia Udaru Mózgu – Tomasz Sulewski
- moja historia udaru – Michalina Sulewska
- afazja i jej leczenie – Marta Musioł
- emocje, które towarzyszą osobą po udarze, a także ich rodzinom – Karolina Blachowska
- ruch w profilaktyce i terapii – Dagmara Brudzyńska-Motyka
Podczas naszego spotkania będzie można również skorzystać ze słodkiego poczęstunku oraz skorzystać z pomocy osób doświadczonych w temacie zapobiegania i leczenia udarów oraz rehabilitacji poudarowej, jak również zostać członkiem naszego Stowarzyszenia.
Światowy Dzień Udaru Mózgu ustanowiony został w 2006 roku przez Światową Organizację Udaru Mózgu (WSO – World Stroke Organization).
Jego celem jest uświadamianie społeczeństwu, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą. Szacuje się, że jeden na sześciu mieszkańców globu będzie mieć udar mózgu podczas swojego życia.