ScrollTop-ico

Wystawa: Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy pt. Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci", przedstawiającą losy osób, służących w czasie II wojny światowej w wojsku niemieckim, a żyjących na ziemiach polskich.

Wystawę można zobaczyć w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku

od 9 listopada do 15 stycznia 2022 roku.

Podczas drugiej wojny światowej w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. osób z polskich obszarów wcielonych do III Rzeszy. Ponadto, w Wehrmachcie walczyły setki tysięcy przedwojennych obywateli Niemiec ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 roku stali się obywatelami państwa polskiego.

Ekspozycja powstała na podstawie relacji blisko 50 mieszkańców Górnego Śląska, Pomorza oraz Warmii i Mazur, którzy po dziesięcioleciach milczenia odważyli się opowiedzieć o swych trudnych przeżyciach. Dla wielu „dziadków z Wehrmachtu” była to ostatnia szansa na zrelacjonowanie wspomnień.

Scenariusz wystawy obejmuje nie tylko wojenny szlak tych świadków historii, ale także czasy ich dzieciństwa i młodości, środowisko, w którym dorastali oraz życie po wojnie.

Prezentacja jest wyjątkową lekcją historii, szczególnie dla żyjących na Śląsku młodych ludzi, którzy nie zawsze są świadomi tego, że w przeszłości także ich rodziny mierzyły się z dramatycznymi wyborami.

Wystawa jest wspólnym projektem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenia Genius Loci-Duch Miejsca.

  Data i godzina:
09.11.2021 - 15.01.2022
10:00
  Lokalizacja:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Ks. Józefa Szafranka 7, Rybnik-Śródmieście

Wszystkie wydarzenia

Udostępnij: