Rybnik

Fontanna multimedialna

Fontanna na Placu Jana Pawła II

Fontanna działa w okresie wiosenno-letnim w godzinach od 9.00 do 24.00. W tym czasie można oglądać kilka rodzajów ekspozycji, tj. prezentacje wodne, wodno-świetlno-muzyczne, wodno-świetlne i pokazy barwnej płyty fontanny.

Multimedialne ekspozycje tworzą się do muzyki takich twórców, jak: Gershon Kingsley, Vangelis, Jean Michel Jarre, Andrea Bocelli, Richard Clayderman. Nie brakuje utworów klasyków: L. van Beethovena, W.A. Mozarta, J.S. Bacha, G.F. Händla, A. Vivaldiego, E. Griega, G. Bizeta, G. Verdiego czy J. Offenbacha. Są też pokazy dance do muzyki takich artystów, jak Bengro Garcia, Beatcreator i 4Noize oraz  pokazy do muzyki Pop (David Shire, Ian Fraser Pop, John Williams).


Podstawę fontanny stanowi podziemna betonowa niecka, przykryta kamiennymi płytami. Instalacja posiada cztery tzw. obrazy wodne. Efekt pierwszego tworzony jest przez system 70 dysz rozmieszczonych w 5 rzędach i oświetlonych za pomocą ledowych reflektorów. Strumień wody sięga tu 3 m. Drugi obraz tworzy 26 dysz drobno kropelkowych (mgielnych) o strumieniu wody do 1,5 m. Efekt wizualny trzeciego obrazu wodnego tworzony jest przez rozmieszczone w dwóch rzędach agregaty o strumieniu parabolicznym, o wysokości do 2,5 m oraz długości do 4 m. Strumień daje tutaj efekt tzw. „szklanej rurki”. Oświetlenie strumieni realizowane jest za pomocą reflektorów LED zintegrowanych z agregatami. Okresowe zalewanie płyty fontanny i czasowe utrzymywanie około dwucentymetrowego lustra wody składa się na obraz czwarty.

Obsługą fontanny zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku

Udostępnij: