Rybnik
Wydarzenia

200. rocznica urodzin Juliusz Rogera

Gdyby żył, kończyłby właśnie 200 lat :) Doktor Juliusz Roger - inicjator budowy rybnickiego szpitala, nazwanego później jego imieniem urodził się 28 lutego 1819 roku w Niederstotzingen koło Ulm w Niemczech.

Zasługą Rogera był znaczny rozwój szpitalnictwa w naszym regionie. Był inicjatorem budowy nowoczesnego, jak na ówczesne czasy, szpitala w Rybniku. Placówkę wybudowano w latach 1868/1869, w dużej mierze dzięki składkom społecznym i darowiznom. Juliusz Roger nie dożył jego otwarcia, jednak doceniając inicjatywę i zaangażowanie książęcego lekarza, szpital nazwano jego imieniem.

Dawny zespół szpitalny przy ul. Klasztornej w śródmieściu Rybnika powstał jako spełnienie marzeń jednego człowieka. Pomysłodawca, Juliusz Roger końca budowy jednak nie dożył. Szpital dokończyli i uruchomili jego duchowi spadkobiercy, którzy ideę dobrze zorganizowanej społeczności, wspierającej wszystkich potrzebujących, kontynuują od 150 lat.

Doktor Roger zasłynął w regionie jako lekarz, ale był również wybitnym entomologiem, przyrodoznawcą, etnografem, który spisał ogromny zbiór pieśni polskich ludu górnośląskiego. Do dziś jest postacią, która inspiruje wiele działań regionalnych.

Dziś stopniowo przywracamy miastu zabytkowy kompleks architektoniczny, nadając mu atrakcyjną funkcjonalność i nawiązując do historycznej postaci Juliusza Rogera.

Pamięć o zasłużonym dla Rybnika lekarzu przetrwała  - oprócz poświęconego mu pomnika, imię Juliusza przyjęła też ustanowiona w 2016 roku Górnośląska Nagroda Literacka.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: