Rybnik.pl
Kultura

Coraz bliżej do premiery Dracha

Dobiegają końca prace nad adaptacją teatralną powieści Szczepana Twardocha pt. „Drach”. Premiera przedstawienia pod mecenatem Miasta Rybnika w koprodukcji Teatru Śląskiego i Teatru Ziemi Rybnickiej podczas trwających Rybnickich Dni Literatury.

Tegoroczne Rybnickie Dni Literatury to m.in. wspaniałe spektakle teatralne. Sceniczna odsłona święta słowa kulminacyjny punkt osiągnie 20 i 21 października, kiedy to zaplanowany jest przedpremierowy i prapremierowy pokaz spektaklu „Drach” .

Spektakl w wykonaniu Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach powstaje jako koprodukcja Teatru Śląskiego i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika. Za adaptację i reżyserię odpowiada: Robert Talarczyk, za oprawę muzyczną zaś – Piotr Kotas. W spektaklu zagra między innymi Michał Rolnicki oraz dwudziestoosobowy zespół aktorów Teatru Śląskiego z udziałem między innymi: Grażyny Bułki, Barbary Lubos, Anny Kadulskiej, Bartłomieja Błaszczyńskiego.

-  Drach w spektaklu będzie świadkiem historii, rozbitym na dwójkę aktorów - mężczyznę i kobietę. Będzie wchodził nie tylko w dialog z bohaterami opowieści, ale też dialog ze sobą - zapowiada Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i  reżyser spektaklu - Pojawi się Drach i pisany od tyłu Chard. To będzie adaptacja w jakimś stopniu wierna literaturze, ale też próbująca szukać swoich interpretacji. W sztuce pojawią się również inne teksty Twardocha.

„Drach” przez krytyków określany jest mianem wielkiej opowieści o Śląsku, sagi rodzinnej, ale też „powieści totalnej”, niepoddającej się kodyfikacjom. Na kartach utworu pojawia się Rybnik – i to m.in. ten fakt stał się impulsem do tego, by powieść przenieść na teatralną scenę i w Rybniku zorganizować premierę spektaklu.

- To nie jest literatura łatwa, na pewno nie dziecięca. Przedstawienie będzie mocne, nieobojętne wobec rzeczywistości nie tylko Śląskiej. Tak jak powieść. Drach to jedna z najlepszych powieści ostatnich 20, 30 lat, a jeśli chodzi o sprawy śląskie to w pierwszej piątce najlepszych powieści, które kiedykolwiek zostały napisane. Ogromnie się cieszę, że Rybnik tak odważnie wspiera kulturę. Jest to chyba pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na taką współpracę z teatrem – komentuje Talarczyk. 

Wydany w 2014 roku „Drach” to jedna z najbardziej uznanych powieści ostatnich lat. Utwór przedstawia losy śląskich rodzin: Magnorów i Gemanderów na tle dwudziestowiecznych wydarzeń historycznych.

– Niezwykle cieszy mnie fakt, że adaptacja teatralna „Dracha” zostanie po raz pierwszy wystawiona właśnie w Rybniku. To jest chyba najważniejsza dla mnie ze wszystkich napisanych książek, najważniejsza dlatego, że jest dla mnie najintymniejsza, dotyka tego, co dla mnie najgłębsze, najbardziej osobiste. Cieszę się, że ta adaptacja będzie moim niedużym wkładem do tego, co dzieje się z kulturą i w kulturze na Górnym Śląsku, a szczególnie na tym kawałku Górnego Śląska, który jest mi również geograficznie bliski – mówił Szczepan Twardoch podczas konferencji prasowej w lutym bieżącego roku, na której podpisano porozumienie w sprawie przeniesienia powieści na sceniczne deski. 

Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz.

Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike – wyjaśnia Robert Talarczyk, który podkreśla, że realizacja „Dracha” będzie z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Teatru Śląskiego.

Sceniczną adaptację „Dracha” będzie można po raz pierwszy zobaczyć w Teatrze Ziemi Rybnickiej 20 (pokaz przedpremierowy) i 21 października (prapremiera) o godz. 18.00. 

Premiera spektaklu w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach będzie miała miejsce 27 października. Po premierze spektakl będzie obecny  w repertuarze Teatru Śląskiego, pojawi się też ponownie w Rybniku.

***

„Drach” Szczepana Twardocha

  • Adaptacja i reżyseria: Robert Talarczyk
  • Muzyka: Piotr Kotas
  • Choreografia: Kaya Kołodziejczyk

Pokaz przedpremierowy, 20 października 2018 r., godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
Prapremiera, 21 października 2018 r., godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej

Koprodukcja Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika. Spektakl  w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.
 

Zdjęcia z próby czytanej:

Udostępnij: