Rybnik
Edukacja

Czy dzieci jedzą śmieci?

W środę 4 grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie pt. "Czy dzieci jedzą śmieci? Debata o stołówkach szkolnych w kontekście zdrowia, ekologii i wspierania lokalnego rolnictwa”.

Miasto Rybnik było współorganizatorem spotkania, w ramach realizowanego projektu „StratKIT – Innovative Strategies for Public Catering: Sustainability Toolkit across Baltic Sea Region”. Celem projektu jest opracowanie wytycznych w zakresie wydatkowania środków publicznych na jedzenie, w szczególności na stołówki szkolne.

W debacie wzięli udział przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Instytutu Żywności i Żywienia, Federacji Banków Żywności, Polskiej Akcja Humanitarnej, ProVeg International, Venturis HoReCa, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Dzielnicy Ochota, INSPRO, Fundacji Szkoła na Widelcu oraz reprezentacja Rybnika - Urzędu Miasta, Centrum Usług Wspólnych oraz Miejskiego Żłobka „Wesoła Rybka”.

Dyskusja skupiła się na głównych wyzwaniach związanych z żywieniem w polskich szkołach i kondycją polskich stołówek szkolnych na tle innych państw Regionu Morza Bałtyckiego. Zastanawiano się, czy regulacje i zalecenia obowiązujące w tym obszarze są wystarczające, a także nad tym, na ile polski rynek zamówień publicznych jest gotowy na produkty ekologiczne, lokalne, ograniczenie spożycia mięsa, polepszenie standardów żywienia  w zakresie jakości produktów, jak również ograniczanie produkcji odpadów, wykorzystania plastiku czy inne innowacje.

W ramach projektu Rybnik przeprowadzi pilotaż wybranych rozwiązań, które będą mogły być następnie powielane w innych miastach w Polsce.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Interreg Baltic Sea Region.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: