Rybnik
Edukacja

Czym skorupka za młodu…

... czyli o zdrowym jedzeniu dla najmłodszych. Zdrowe i smaczne – takie posiłki jedzą dzieci w Zespole Żłobków Miejskich w Rybniku. Placówka  jest modelowym przykładem wprowadzenia zrównoważonej diety do jadłospisu podopiecznych. 

Rybnik, jako jedyne miasto w Polsce, wprowadza w swoich jednostkach pilotażowy program mający  na celu poprawę standardów żywienia w instytucjach publicznych. Wszystko dzięki realizowanemu w sześciu krajach nadbałtyckich – w Finlandii, Estonii, Danii, Niemczech, Polsce, Rosji – projektowi StratKIT współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg BSR.

Działania Rybnika opieką naukową objęła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w  Warszawie, a celem przedsięwzięcia jest opracowanie rozwiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju państw Regionu Morza Bałtyckiego w obszarze żywności i żywienia.

Nasze działania obejmują stołówki w szkołach, przedszkolach i żłobkach, gdyż sposób żywienia dzieci i młodzieży wpływa istotnie na jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Dieta w początkowym okresie życia powinna być prawidłowo zbilansowana i dostarczać organizmowi  odpowiednią  ilość  energii, składników odżywczych, płynów, zawierać produkty mało przetworzone i o wysokiej jakości, w tym ekologiczne, które są wolne od zanieczyszczeń pestycydami, antybiotykami, metalami ciężkimi i syntetycznymi dodatkami do żywności. Jednocześnie w porównaniu do konwencjonalnych zawierają więcej ważnych dla zdrowia polifenoli, witamin i nienasyconych kwasów omega 3 – wyjaśnia dr hab. Renata Kazimierczak, prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Modelowym przykładem wprowadzenia zrównoważonej diety do jadłospisu podopiecznych jest Zespół Żłobków Miejskich w Rybniku. Do zespołu uczęszcza sto pięćdziesięcioro sześcioro dzieci, które otrzymują cztery posiłki. W kuchni żłobka „Wesoła Rybka” przygotowywane są zbilansowane i zdrowe posiłki. Nad kalorycznością dań czuwa dietetyk, który wraz z intendentem odpowiada za komponowanie jadłospisu:

Staramy się, aby był on urozmaicony, wartościowy i zachęcał dzieci do jedzenia. Wszystkie potrawy przygotowywane są na miejscu w nowoczesnej kuchni Żłobka „Wesoła Rybka”, wyposażonej w piec konwekcyjny. Do pozostałych naszych placówek posiłki są dostarczane trzy razy dziennie w specjalnych termoboksach, które utrzymują jakość i trwałość żywności. Nie stosujemy półproduktów, produktów garmażeryjnych czy wzmacniaczy smaku. Smak potraw wydobywamy, używając wyłącznie ziół i przypraw naturalnych. Nasi podopieczni jedzą dużo owoców i warzyw. Staramy się, by w naszej kuchni znalazło się jak najwięcej produktów posiadających certyfikat ekologiczny – wskazuje Aleksandra Bałdyga, dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich w Rybniku.

Warto dodać, że w związku z coraz częściej występującymi alergiami pokarmowymi żłobek zapewnia dzieciom indywidualne diety: bezmleczne, bezjajeczne i inne. Posiłki wydawane są w jadalniach dziecięcych w poszczególnych grupach. Ich spożywanie z rówieśnikami wzmacnia poczucie wspólnoty. Personel Żłobka wkłada duży wysiłek w to, aby wyrabiać w dzieciach jak najlepsze nawyki żywieniowe, aby jedzenie było dla dzieci przyjemnością, a nie przymusem, a nauka spożywania posiłków w interesujący i absorbujący sposób, kształtowała ich zdolności psychomotoryczne.

Zapraszamy do zobaczenia przygotowanego w ramach projektu StratKIT filmu dotyczącego żywienia dzieci w Zespole Żłobków Miejskich w Rybniku. Film zostanie zaprezentowany podczas międzynarodowej konferencji on-line państw Regionu Morza Bałtyckiego zaplanowanej na 24 listopada br.

Żywienie w Zespole Żłobków Miejskich w Rybniku


On 'Play' external media is loaded and YouTube sends you some cookies!

English version:

Żywienie w Zespole Żłobków Miejskich w Rybniku (english version)


On 'Play' external media is loaded and YouTube sends you some cookies!

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: