Rybnik
Kultura

Dzwon Huty Silesia

„Dzwon Huty Silesia” to najnowsza książka Jerzego Natkańca, byłego pracownika zakładu. Publikacja została wydana przy współpracy z Urzędem Miasta Rybnika.

To już kolejna pozycja poświęcona działalności Huty Silesia, będącej kiedyś jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych Rybnika. Tym razem Jerzy Natkaniec przypomina historię zakładowego chóru męskiego „Dzwon”, który miał ogromny wpływ na życie kulturalne mieszkańców Rybnika. Chór ten był prawdziwą dumą Huty Silesia przez cały czas swego istnienia, aż do 1992 roku.

Historia zespołu ukazana została w szerokim kontekście historyczno-społecznym i wpleciona w informacje na temat polskiego ruchu śpiewaczego, który dynamicznie rozwijał się na ziemi śląskiej od końca XIX wieku. Uwagę zwraca bogaty materiał faktograficzny – z książki dowiemy się nie tylko o różnych aspektach formowania się i funkcjonowania zespołu, ale zyskamy też wiedzę o ludziach go tworzących. Całość dopełniają różnego rodzaju dokumenty, statystyki i zdjęcia ilustrujące opisywane fakty oraz wspomnienia członków zespołu, które – dzięki zaangażowaniu emocjonalnemu  – podnoszą atrakcyjność publikacji.   W książce znajduje się też wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z działalności chóru.

„Dzwon Huty Silesia” to czwarta pozycja poświęcona różnym aspektom historii zakładu. Do tej pory wydano: „Nie pozwólmy zapomnieć o Hucie Silesia”, „Moja Huta Silesia” oraz „Huta Silesia – przewodnik sentymentalny”.

Książka będzie wkrótce dostępna w punkcie halo!Rybnik.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: