Rybnik
Ekologia

Ekologiczne kubki nagrodzone

Stosowane na rybnickich wydarzeniach plenerowych ekologiczne kubki wielorazowego użytku zostały nagrodzone w 18. Edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019”.

Ekologiczne i estetyczne kubki wielorazowego użytku wykorzystywane są w Rybniku na miejskich wydarzeniach plenerowych, takich jak koncerty czy mecze, co powoduje, że po masowych wydarzeniach właściwie nie ma śmieci.

Nagrodę, przyznaną przez Zarząd Polskiej Izby Ekologii odebrał Rafał Tymusz dyrektor MOSiR w Rybniku.

- Eko kubki są wielokrotnego użytku. Uczestnicy miejskich imprez mogą je wypożyczać płacąc kaucję na okres imprezy i oddać po koncercie czy meczu, kaucja jest wtedy zwracana. Kubek ma atrakcyjną szatę graficzną, to powoduje, że są osoby, które nie zwracają kubków i zabierają na kolejne wydarzenie – mówi Rafał Tymusz dyrektor MOSIR – Dla nas, jako organizatorów wydarzeń, wprowadzenie eko kubków ma z kolei na celu zmniejszenie kosztów związanych z wywozem śmieci, głównie jednorazowych opakowań plastikowych – dodaje dyrektor.   

Dzięki temu rozwiązaniu w Rybniku postaje mniej śmieci w mieście, przed wprowadzonym rozwiązaniem w 2017 roku koszt wywiezionych śmieci z kąpieliska RUDA to ponad 22 tys. zł (maj - wrzesień), a ze stadionu ponad 26 tys. zł w okresie sezonu żużlowego. Dodatkowym kosztem, w kontekście ekologii, jest obciążenie związane z zagospodarowaniem ton plastiku, po tego rodzaju imprezach. Aktualnie Miasto Rybnik przygotowuje się do wycofania plastikowych opakowań z urzędu miejskiego i jednostek miejskich.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: