Rybnik
Kultura

Festiwal z Ikrą

Rusza Festiwal z Ikrą – wydarzenie tworzone przez szereg inicjatyw kulturalnych. Czekają nas wystawy, koncerty, spektakle i spotkania. Wśród atrakcji m.in. Dzień Herbu i II Rybnicka Parada Ryb oraz koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Odbywający się po raz drugi Festiwal z Ikrą to inicjatywa wyjątkowa, bo tworzona przez rybniczan i dla rybniczan. Zaplanowany cykl imprez będzie przede wszystkim okazją do zaprezentowania i podkreślenia roli działań podejmowanych przez społeczność lokalną. Wydarzenia będą odbywać się w różnych częściach miasta – zarówno w plenerze (Strefa Juliusza, kampus, deptak, Plac Jana Pawła II, rynek) jak i w miejskich instytucjach kultury.

Bardzo się cieszę, że to zapoczątkowane w ubiegłym roku wydarzenie jest kontynuowane, skupiając coraz więcej osób i działających w mieście organizacji. Społeczna energia rybniczan znajduje fantastyczne ujście, pozwalając na integrację wokół wydarzeń kulturalnych w przestrzeni miasta – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.   


– Chodziło nam o stworzenie festiwalu, który byłby wspólną płaszczyzną przeglądu twórczości lokalnych środowisk artystycznych – podkreśla Dominika Stach z Instytutu Społecznego Silesia, który jest pomysłodawcą i koordynatorem festiwalu. – Formuła przedsięwzięcia jest otwarta, dołączają do nas kolejne podmioty, zainteresowane wspólnymi działaniami. W przyszłości chcemy rozwijać festiwal, budować wokół charakterystycznych już dla niego wydarzeń kolejne inicjatywy.

Festiwal z Ikrą to m.in. Dzień Herbu i II Rybnicka Parada Ryb. Przez centrum miasta przejdzie barwny korowód nawiązujący do symboliki miasta, nie zabraknie przy tym warsztatów i animacji artystycznych. 

 

Ciekawą propozycję stanowić będzie pierwsze wydarzenie z zaplanowanego comiesięcznego cyklu "Spotkania nie z tej ziemi - Ola Klich zaprasza". Gościem zastępcy redaktora naczelnego Gazety Wyborczej będzie Wojciech Orliński, pisarz, bloger, dziennikarz, autor słynnej biografii Stanisława Lema.

Festiwal z Ikrą to także dobra muzyka. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Raz Dwa Trzy, który od lat udowadnia, że popularność można utrzymać nie dzięki podążaniu za modą, ale poprzez konsekwentne trzymanie się własnej drogi i wierność swojej estetyce. Doskonałe aranżacje, pasja tworzenia i grania, kunsztowne teksty i wyśmienite interpretacje - to znaki firmowe zespołu.

 

W programie Festiwalu z Ikrą nie mogło zabraknąć też pikniku społecznego na kampusie, który będzie okazją do ciekawego, a przede wszystkim rodzinnego spędzania wolnego czasu w specjalnie przygotowanych strefach: sztuki i relaksu.

Festiwal z Ikrą będzie także okazją do tego, by jeszcze raz zobaczyć superprodukcje rybnickich artystów związanych m.in. z miejskimi instytucjami kultury. Musical „W cieniu tęczy” pokaże taneczny i wokalny kunszt młodych artystów oraz reżyserski i choreograficzny potencjał twórców spektaklu w pełnej humoru ale i nostalgii historii utalentowanego młodzieńca szukającego swojej artystycznej drogi. Poruszający wyobraźnię spektakl teatralny „Tyglikowe marzenia” nawiązujący do postaci i wydarzeń związanych z dziejami Rybnika, będzie z kolei okazją do przekonania się, że to co najpiękniejsze i najwartościowsze mamy często tuż obok siebie. 

Warto zwrócić uwagę także na  Chodnikową Akcję Literacką z „Rybnik Czyta” – w przestrzeni miasta pojawią się cytaty pochodzące z dzieł ciekawych, także lokalnych twórców.

W Festiwal z Ikrą wpisuje się także projekt kulturalny „Słowem w twarz”. Inicjatywę tworzą młodzi artyści z Rybnika i okolic, a każde organizowane w ramach cyklu wydarzenie ma swój motyw przewodni, składający się z jednego słowa. Na festiwalu młodzi artyści zaprezentują swoje umiejętności, przedstawiając artystycznie czym dla nich jest podróż. 

Zobaczymy także spektakl w wykonaniu Teatru Marka Żyły „Ciosek i Judytka: Z ikrą Ciosek!” oraz widowisko  „Szukając siebie” w wykonaniu Formacji Tańca Jazzowego BISS. Festiwal z Ikrą to ponadto m.in. wystawy: malarstwa Dominiki Stach „Bezkres”, rysunku i metaloplastyki Lecha Pierchały „Duchy zwierząt” oraz  przedstawiająca dzieje miasta ekspozycja  „Rybnik. Miasto z historią”. To także wydarzenia wpisujące się w Europejskie Dni Dziedzictwa – m.in. prezentacja albumu „Krajobrazy życia” oraz  młodzieżowy spacer z przewodnikiem „Miejsca, których już nie ma”, który poprowadzi raper „Metrowy”. 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: