Rybnik.pl
Seniorzy

Halo Aktywni 60+

W 2020 roku w Rybniku powstanie Senioralne Centrum Telefoniczne prowadzone przez seniorów skierowane do Seniorów. Aby dobrze przygotować funkcjonowanie Centrum musimy poznać oczekiwania rybnickich seniorów.

Co jest najbardziej potrzebne seniorom?

Co będzie dla nich najważniejsze w działalności tego centrum? Jakie informacje chcieliby uzyskać dzwoniąc do centrum?

W jaki sposób można poznać potrzeby Seniorów w Rybniku? - Najlepiej zapytać ich samych.

Proponujemy Państwu udział w cyklu 3 warsztatów przygotowujących do prowadzenia badań społecznych. Będą to badania w formule badań w działaniu. To znaczy Państwo jako ambasadorowie tego przedsięwzięcia będziecie mieli okazję zapytać swoich znajomych, sąsiadów, członków rodziny o ich potrzeby.

Z naszych doświadczeń wynika, że taki sposób badania społeczności lokalnej jest najlepszy, bowiem uczestnicy badań czują się swobodnie. Chcemy, aby warsztaty były dla Państwa szansą na poznania tajników badań społecznych, a także możliwością nabycia i przetestowania umiejętności prowadzenia rozmów.

  • Na pierwszym spotkaniu, które odbędzie się w dniu 30 maja br. o godzinie 10.00 w Urzędzie Miasta Rybnika (sala 264) chcielibyśmy opowiedzieć na czym polega praca badacza terenowego oraz w jaki sposób możemy realizować badania. Dodatkowo wspólnie z Państwem stworzymy ankietę badawczą, dzięki której będziemy mogli poznać potrzeby innych osób starszych w kontekście uruchomienia Senioralnego Centrum Telefonicznego.
  • W trakcie drugiego spotkania (13 czerwca br.) będziemy ćwiczyć umiejętności prowadzenia rozmowy. Przygotujemy Państwa tym samym do bycia wolontariuszem w Centrum Telefonicznym, ale także pokażemy jak skutecznie prowadzić badania. Aby przećwiczyć umiejętności prowadzenia rozmów będą Państwo poproszeni o realizację wśród swoich znajomych, rodziny o przeprowadzenie 10 krótkich ankiet, które stworzyliśmy wspólnie na pierwszym spotkaniu.
  • Na trzecim spotkaniu (18 lipca br.) pokażemy wyniki przeprowadzonych badań. Będą Państwo mieć również okazję do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat roli badacza, osoby prowadzącej rozmowy z innymi. Porozmawiamy także o tematyce dodatkowych szkoleń, jakie powinni otrzymać przyszli wolontariusze.

 

Udostępnij: