ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Industrialna Pętla Terenowa

W najbliższy piątek, 6 października, o 16.00 zapraszamy wszystkich rowerzystów na prezentację Industrialnej Pętli Terenowej. Rowerowa wycieczka ruszy z miejsca zbiórki przy dawnej kantynie kopalnianej (ul. Raciborska 243).

Poprowadzona pętlą trasa odkrywa przed nami industrialne dziedzictwo Rybnika zapisane w miejscach i budynkach znajdujących się pośród leśnych kompleksów dzielnicy Niewiadom. Pozwala  przenieść się w czasy świetności przemysłowej dzielnicy i ocalić od zapomnienia dzieje nieistniejącej już kopalni „Szczęście Beaty”. Na szlaku znajdziemy wiele miejsc z interesującą historią, które odegrały ważną rolę w rozwoju dzielnicy.

Przygotowanie trasy to część działań rewitalizacyjnych, związanych z industrialnym dziedzictwem tej części Rybnika, przywracających pamięci mieszkańców niezwykle istotną część dziejów naszego miasta – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Co ważne, realizacja tej inicjatywy to również efekt dużego zaangażowania pasjonatów, którym bardzo na sercu leży ochrona i zachowanie w pamięci następnych pokoleń tożsamości historycznej tego niezwykłego miejsca - dodaje. 

Z krótkimi opisami najciekawszych miejsc można zapoznać się dzięki informacjom znajdującym się na rozmieszczonych wzdłuż trasy pulpitach oraz w opatrzonej mapką broszurze.

11 kolejnych, opisanych przystanków prowadzi śladami takich obiektów jak: piaskownia kopalniana, szyb Nordschacht, szyb Brendel, szyb Helena, kantyna kopalniana, willa dyrektora, Kolonia Beata, kamienny krzyż przydrożny, piaskownia kopalniana, szyb Johannes, zapadliska.

Trasa pętli liczy 5,4 km, czas jej przejazdu rowerem szacowany jest na ok. 25 minut. Przejście piesze zajmie spacerowiczom ok. 75 minut.  

Industrialna Pętla Terenowa to idealny pomysł na ciekawe spędzenie czasu wolnego - zarówno pieszo jak i na rowerze. Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania śladów industrialnego dziedzictwa Rybnika-Niewiadomia.

 

  • Warto dodać, że śladami dziejów kopalni "Szczęście Beaty"  wiodła trasa jednej z wycieczek, współorganizowanych przez UM, w ramach cyklu "Przewodnik czeka... w Rybniku". Zobacz => fotorelację z trasy


Udostępnij:


Wszystkie aktualności