SmogKamień

Kolejny krok w sprawie gazyfikacji dzielnic

8 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 28 w Rybniku-Kamieniu odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji gazyfikacji dzielnicy Kamień.

Spotkanie z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa (Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu Ziemnego w Polsce), rady dzielnicy oraz urzędu miasta cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców. 

Podczas spotkania przedstawiciel Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) zaprezentował gotową koncepcję budowy gazociągu, który oprócz dzielnicy Kamień obejmować będzie sąsiednie Książenice. W sumie w ramach inwestycji ma powstać ponad 40 km gazociągu. Na poniższej mapie planowany zakres prac w dzielnicy Kamień:

Jak zapewnił przedstawiciel PSG, przedstawiana koncepcja została już zatwierdzona przez władze spółki i skierowana do realizacji. W najbliższym czasie rozpoczną się prace projektowe, które zgodnie z planem potrwają do 2022 r., kiedy to spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę dla inwestycji.

Budowa gazociągu w dzielnicy Kamień jest planowana na lata 2023-2024. Dlatego  dyskutowano również o zapisach „uchwały antysmogowej” Województwa Śląskiego, zgodnie z którą kotły użytkowane powyżej 10 lat należy wymienić do końca 2021 roku.

- Zapisy uchwały antysmogowej są jasne, a wskazane w niej terminy obowiązujące. Będę rozmawiał z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa i zabiegał o przyspieszenie tej inwestycji – zapowiada prezydent Rybnika Piotr Kuczera.  

Spotkanie było też okazją do przypomnienia o programie „Czyste Powietrze”  i działającym na terenie Rybnika punkcie informacyjnym dotyczącym programu, gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać m.in. wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dotacje.

Warto również zaznaczyć, że z inicjatywy miasta trwają również prace przygotowawcze związane z gazyfikacją dzielnic: Golejów, Grabownia, Ochojec, Niewiadom oraz Kłokocin. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Pisalismy o tym wcześniej:

Udostępnij:


Wszystkie aktualności