Rybnik.pl
Wydarzenia

Kolejny mural w Rybniku

Wizerunek lokalnej bohaterki, położnej Anny Kozub zostanie uwieczniony na malowidle ściennym w Rybniku w ramach akcji "Kobiety na mury" organizowanej przez Wysokie Obcasy.

Redakcja magazynu wraz z Gazetą Wyborczą Katowice rozpoczęła już prace na budynku przy ul. Hetmańskiej 1. Autorką muralu jest artystka i aktywistka Mona Tusz.

Anna Kozub, znana rybnicka położna potocznie zwana Kozubką lub Hebamą, urodziła się w 1896 r., w 1922 r. ukończyła szkołę położniczą we Wrocławiu, od 1936 r. mieszkała w Zamysłowie. Przez blisko 56 lat pracy była gotowa przychodzić z pomocą rodzącym kobietom o każdej porze dnia i nocy. Podczas porodów, przy których pomagała, nie zmarła żadna kobieta ani dziecko. Ceniona była za swoje niezwykle spokojne i przyjazne usposobienie oraz profesjonalizm. Zmarła w 1980 r.

- Ja osobiście się cieszę, że temat związany z kobietami, przekazywaniem życia i macierzyństwem znajdzie swoje miejsce w Rybniku. Miejsce też nie jest bez znaczenia, ponieważ pani Anna Kozub pomagała rodzącym kobietom właśnie w południowej części Rybnika – komentuje prezydent Piotr Kuczera – W mojej rodzinie pamiętam opowieści o tym, że do rodzącej kobiety biegło się po hebamę, czyli Kozubkę, tak mówiono wtedy o pani Annie. Cieszę się, że w sposób symboliczny znajdzie ona swoje miejsce upamiętnienia w naszym mieście – mówi prezydent.

Mural z podobizną Anny Kozub to drugie malowidło ścienne, które powstanie w Rybniku w ramach akcji Wysokich Obcasów Kobiety na mury. Niezwykłe prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w trzech miastach: w Katowicach z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz, w Warszawie z podobizną Kory. W tym roku powstało już malowidło w Rybniku z wizerunkiem Lidii Grychtołównej. 

Motywem przewodnim całej akcji jest hasło Wysokich Obcasów „Kobiety wiedzą, co robią”, które pojawi się na wszystkich malowidłach. 

Inauguracja prac nad muralem z podobizną Anny Kozub miała miejsce we wtorek, 21 maja br. na budynku przy ul. Hetmańskiej 1. (od strony u. Wodzisławskiej). Uroczyste odsłonięcie malowidła planowane jest na środę, 5 czerwca br. o godz. 16.00. Jego autorką jest Mona Tusz artystka i aktywistka, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej.

Miasto Rybnik jest partnerem akcji „Wysokich Obcasów”.

 

Anna Kozub - zdjęcia z archiwum rodzinnego:

Udostępnij: