Rybnik
Kultura

Konkurs na herstorię

Która kobieta Twoim zdaniem zasługuje na swoją biografię i dlaczego? Weź udział w konkursie wpisującym się w działania promujące Górnośląską Nagrodę Literacką Juliusz. 

Konkurs polega na wybraniu nazwiska kobiety, która nie ma swojej biografii i uzasadnieniu swojego wyboru w 30 zdaniach.

Pisarki, malarki, naukowczynie, podróżniczki, nauczycielki, lekarki, prawniczki, historyczki - życie i dokonania kobiet są wielkie, ale ciągle powstaje mało książek o kobietach. A przecież dokonania są ogromne. Pomóż nam je docenić i rozpowszechnić – zachęca do udziału w konkursie organizator – spółka Agora, wydawca  „Wysokich Obcasów”, cotygodniowego dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 3 tys. zł. Konkursowe zgłoszenie należy przesłać  do 11 września na adres: herstorie@remove-this.agora.pl

Szczegóły na stronie organizatora oraz w regulaminie konkursu. 

  Partnerem konkursu jest Miasto Rybnik.

  Konkurs jest przedsięwzięciem towarzyszącym Górnośląskiej Nagrodzie Literackiej Juliusz, która w 2021 roku zostanie wręczona po raz 6. Nagroda przyznawana jest najlepszej zdaniem konkursowej kapituły  biografii napisanej i wydanej po polsku w ubiegłym roku. Tegoroczny laureat zostanie ogłoszony 23 października, podczas Rybnickich Dni Literatury.

  Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. Spośród zgłoszonych w bieżącej edycji konkursu 68 biografii do finału kapituła konkursu wytypowała 5 pozycji. Finałowa piątkę Juliusza tworzą:

  • Sylwia Chwedorczuk, Kowalska. Ta od Dąbrowskiej, Marginesy
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Anna szuka raju, Znak
  • Justyna Sobolewska, Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu, Iskry
  • Marta Grzywacz, Nasza pani z Ravensbruck, Foksal
  • Anna Malinowska, Komendant. Życie Salomona Morela, Agora.
  Udostępnij:


  Wszystkie aktualności
  Udostępnij: