Rybnik
Koronawirus

Kultura w sieci

Koronawirus odebrał nam możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Koncert czy spektakl możemy jednak z powodzeniem zobaczyć w domowym zaciszu, korzystając z bogatych zasobów internetu.

Zamknięte instytucje kultury, filharmonie, opery, teatry, muzea, kina – to jeden ze skutków pandemii koronawirusa i wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego. Pora więc na to, by zaprosić kulturę do domu.

Mury teatru zamknięte, ale dołączamy do akcji #teatrwdomu, gdzie pokażemy kilka naszych produkcji: spektakli, koncertów, zaprezentujemy także Album PDF z 55 lat działalności teatru – to piękna kronika życia kulturalnego naszego miasta na przestrzeni pół wieku – informuje Teatr Ziemi Rybnickiej.

TZR na początek udostępnił musical "W cieniu tęczy", który  swą premierę miał w 2017 roku. Ta ciekawa inicjatywa rybnickich twórców i działaczy kulturalnych to muzyczna opowieść o marzeniach młodego, utalentowanego człowieka i uporze w dążeniu do realizacji tych marzeń.

Do akcji #teatrwdomu włączył się także Dom Kultury Boguszowice, który udostępnił już wyjątkową bajkę dla całej rodziny – "Nowe szaty króla". Spektakl w wykonaniu Teatru Rodzicielskiego powstał w DK Boguszowice w 2005 roku. Boguszowicka placówka zaprasza też do zobaczenia spektaklu Teatru Supeł  "Jestesmy dorośli, prawie".

Dom Kultury Boguszowice to dużo więcej, niż tylko miejsce, budynek. To duże grono fantastycznych ludzi – widzów, dla których mam zaszczyt pracować razem z moim zespołem. To właśnie dla nich przeniesiemy się do sieci i codziennie o 18.00 udostępnimy spektakle, które stworzyłam przez wiele lat pracy reżyserskiej. W ramach akcji #teatrwdomu będziecie mogli zobaczyć teatralne dokonania cudownych dzieci, wyjątkowej młodzieży i odważnych dorosłych z DK Boguszowice – zachęca Izabela Karwot, dyrektor DK Boguszowice.

DK Boguszowice zachęca też do udziału w konkursie Siedem minut kultury

Również Dom Kultury Chwałowice zaprasza do oglądania online. Zobaczyć można  spektakl "Panie, Panowie, uratować nas może tylko jedna rzecz" przygotowany w 2018 z okazji jubileuszu 60-lecia placówki.

Zachęcam do oglądania tego, co udostępnia Dom Kultury Chwałowice, ale też do przeglądania internetu w poszukiwaniu wartościowych produkcji. Zobaczyć można wiele ciekawych polskich spektakli teatralnych. Listę ciekawych propozycji przygotował portal Onet Kultura – jest w czym wybierać! – mówi Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektor DK Chwałowice.

Dom Kultury Chwałowice zaprasza też w niedzielę, 29 marca, o godz. 10.00 na Domowy teatralny poranek Najnajana czyli na premierę online spektaklu „Tyglikowe marzenia”

Spektakl będzie dostępny przez 24 godziny  (do 30 marca, godz. 10.00) pod linkiem: https://www.youtube.com/channel/UCNpy7DJsNj7vtuf_aHtjvJA 

„Tyglikowe marzenia” (reżyseria: Dariusz Czajkowski; występują: Katarzyna Bała, Karina Abrahamczyk-Zator, Dariusz Czajkowski; muzyka: Jarosław Hanik)  to poruszający wyobraźnię spektakl lalkowy dla małych i dużych widzów w gwarze śląskiej, nawiązujący do rybnickiej Huty Silesia. Jest to jednak historia o bardzo uniwersalnym przesłaniu  – o tym, że to, co najciekawsze, często jest tuż obok. Poznaj historię Tyglika, rondelka wyprodukowanego w Hucie Silesia, marzącego o podróży za wielką wodę! 

Bez wychodzenia z domu możemy też… odwiedzić słynne muzea. Zbiór ciekawych placówek, które oferują wirtualne spacery, przygotował portal kukulturze.pl Nowy Jork, Paryż, Londyn, Berlin czy Meksyk? Wszystko na wyciagnięcie ręki… albo klik myszki.

Ograniczenie wychodzenia z domu do także dobry czas na nadrobienie zaległości w lekturach i przeczytanie np. biografii zgłoszonych do kolejnej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 41 książek. Zgodnie z regulaminem, kapituła konkursu ma ponad 3 miesiące na przeczytanie wszystkich pozycji. 29 czerwca poznamy 5 najlepszych książek zakwalifikowanych do finału Nagrody. Z listą książek zgłoszonych do konkursu można zapoznać się na stronie nagrody

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: