Rybnik.pl
Wydarzenia

Lidia Grychtołówna na rybnickim murze

Wizerunek niezwykłej pianistki Lidii Grychtołówny zostanie uwieczniony na muralu w Rybniku w ramach akcji Kobiety na mury, organizowanej przez Wysokie Obcasy.

Redakcja magazynu wraz z Gazetą Wyborczą Katowice rozpocznie dziś prace na budynku przy ul. Hallera 11. Autorką projektu jest Marta Frej polska malarka i ilustratorka.

Wysokie Obcasy" postanowiły stworzyć niezwykły szlak murali portretujących wyjątkowe kobiety, które zmieniły historię regionu, Polski, a nawet świata. Ścienne malowidła pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w trzech miastach: Katowicach z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, Wrocławiu z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz Warszawie z podobizną Kory.

W Rybniku namalowany zostanie mural z wizerunkiem prof. Lidii Grychtołówny  urodzonej w Rybniku, wybitnej pianistki i pedagog, zdobywającej laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Artystka koncertuje w najważniejszych salach i z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. Przez wiele lat zasiadała w jury Konkursu Chopinowskiego. W 2017 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.

Motywem przewodnim całej akcji Kobiety na mury jest hasło Wysokich Obcasów  Kobiety wiedzą, co robią, które pojawi się na wszystkich muralach.

- Zależy nam, by przypominać historie niezwykłych kobiet i oddać im hołd, ale przede wszystkim pragniemy inspirować kobiety, by odważyły się zmieniać swoją rzeczywistość i by nie traktowały płci jako ograniczenie tylko atut  mówi Monika Summer-Brason, dyrektor marketingu magazynów Gazety Wyborczej.

Wysokie Obcasy" do współpracy przy muralach zaprosiły znanych artystów, autorką murala w Rybniku jest polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna Marta Frej. Mural maluje agencja NIETAK Malowanie Artystyczne.  Prace nad muralem tworzonym na budynku przy ul. Hallera 11 w Rybniku rozpoczną się dzisiaj po godzinie 19.00.

Uroczyste odsłonięcie malowidła odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia br. o godz. 10:00 - w wydarzeniu swój udział zapowiedziała prof. Lidia Grychtołówna. 

Na tę wyjątkową chwilę organizatorzy akcji zapraszają również mieszkańców miasta, wielbicieli muzyki a także wszystkich zainteresowanych sztuką na murach.

Niezwykła akcja będzie kontynuowana w Rybniku w kolejnych miesiącach. Już na przełomie maja i czerwca br. planowane jest odsłonięcie kolejnego murala z wizerunkiem położnej Anny Kozub, popularnie nazywanej Kozubką albo Hebamą - autorstwa Mony Tusz.

Dzięki akcji Kobiety na mury redakcja Wysokich Obcasów pragnie pokazać, że każdy region Polski ma swoją bohaterkę i zachęcić turystów z całego świata, by poznali Polskę przez pryzmat inspirujących kobiet oraz odkryli piękno regionów, z którymi były związane. Partnerem akcji Wysokich Obcasów w Rybniku jest Miasto Rybnik.

Udostępnij: