Rybnik
Kultura

Mityczny Prometeusz zaskoczył na INDUSTRIADZIE

Na co dzień Zabytkowa Kopalnia Ignacy opowiada, jak człowiek ujarzmił wodę w postaci pary wodnej. Podczas tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki przypomniano, w jaki sposób zdobył ogień.

Widowisko „Prometeusz” zachwyciło uczestników INDUSTRIADY.

Święto Szlaku Zabytków Techniki za nami. INDUSTRIADA 2021 pokazująca industrialne dziedzictwo naszego regionu zawitała jak co roku do Rybnika.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy oprócz specjalnego zwiedzania kopalni, warsztatów kreatywnych, koncertu duetu Glass Duo, grającego na szklanej harfie, przygotowała na sobotni wieczór prawdziwy hit. Po zachodzie słońca między dwoma wieżami szybowymi rozegrało się mityczne widowisko akrobatyczno-taneczne. Słowo mityczne jak najbardziej słuszne, bowiem osnową spektaklu był mit o Prometeuszu, wielkim dobrodzieju ludzkości, który ukradł bogom ogień i ofiarował go ludzkości.

- Spektakl opowiedział historię antycznego tytana bez słów, używając ruchu, światła, muzyki i sztuki aktorskiej, ale w akrobatycznym wydaniu. To wystarczyło, by zahipnotyzować publiczność. Paradoksalnie industrialny zabytek okazał się idealną scenerią dla greckiego mitu – cieszyła się koordynatorka INDUSTRIADY w Rybniku, Katarzyna Buchalik.

Realizatorem spektaklu był EVEREST PRODUCTIONA S.C. agencja artystyczna z Wrocławia.

- Była to 12. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki w Zabytkowej Kopalni Ignacy. INDUSTRIADA to wyjątkowy festiwal – przekonuje Marek Gołosz, p.o. dyrektora instytucji – świętujemy wówczas w zabytkach, którymi nie są zamki, pałace, szlacheckie dworki, a kopalnie, huty, fabryki, kolonie robotnicze w całym województwie śląskim. To w tych miejscach rodził współczesny świat, choć dziś możemy sobie z tego nie zdawać sprawy. Nasza Hoymgruba też jest wyjątkowa, bo tu zaczęła się rewolucja przemysłowa na ziemi rybnickiej, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Podczas tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Zabytkową Kopalnię Ignacy odwiedziło 3500 osób.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: