Rybnik.pl
Kultura

Młodzież promuje kulturę w Rybniku

„Słowem w twarz” to nazwa nowej inicjatywy kulturalnej rybnickiej młodzieży. Jej celem jest promowanie przez młodych artystów szeroko rozumianej kultury w Rybniku, z poezją mówioną i śpiewaną na czele.

Na pomysł utworzenia projektu wpadła rybnicka młodzież. 

Spotkałem się z moją dobrą przyjaciółką, która również kocha udzielać się artystycznie. Stwierdziliśmy, że stworzymy projekt, który będzie zrzeszał młodych artystów z bardzo dobrym warsztatem z naszego otoczenia. Trafiliśmy na innych młodych ludzi kochających sztukę, którzy dodatkowo są chętni do działania i udało nam się stworzyć świetny zespół – mówi Adam Rojek, inicjator i koordynator projektu.

Projekt tworzą młodzi artyści z Rybnika i okolic, którzy stale udzielają się artystycznie. Wśród nich są między innymi laureaci i uczestnicy różnych konkursów oraz festiwali, takich jak znany wśród licealistów artystyczny „Pojedynek na słowa” czy też Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej.

Każde wydarzenie ma swój motyw przewodni, składający się z jednego słowa, do czego nawiązuje też sama nazwa projektu.

Dzięki temu artyści mają duże pole do interpretacji i mogą pokazać, jak pracują na całym wachlarzu emocji, zarówno swoich, jak i widzów – tłumaczy Zuzanna Stokłosa, koordynator ds. artystycznych.

Przedsięwzięcie ma charakter plenerowy, aby zachęcić mieszkańców do bliższego zapoznania się z szeroko rozumianą kulturą.

Chcemy wyjść ludziom naprzeciw i w łatwo dostępny sposób przekazać wartości, które wpisują się w pojęcie sztuki – dodaje Adam Rojek.

Pierwsze wydarzenie w ramach projektu „Słowem w twarz” odbyło się 13 sierpnia przed punktem informacji miejskiej halo! Rybnik. Motywem przewodnim występów było szaleństwo. Artyści musieli przedstawić swoją interpretację tematu. 

Szaleństwo jest dla mnie bardzo szerokim pojęciem. Tym słowem można określić każdy skrajny stan emocjonalny: od bycia nieziemsko szczęśliwym, do wściekłości, czy rozpaczy. Dla mnie szaleństwo to przede wszystkim silniejsze przeżywanie uczuć – mówi Karolina Hozer, która wykonała utwór „Ty pytasz mnie” autorstwa Jaromira Nohavicy. – Utwory, które wykonuję, staram się dobierać przez pryzmat własnych doświadczeń. Wtedy emocje, które przekazuję, stają się autentyczne i łatwiejsze do zrozumienia dla odbiorców – tłumaczy artystka.

Występy rybnickiej młodzieży cieszyły się dużym zainteresowaniem przechodniów, którzy zatrzymywali się, żeby posłuchać poezji, a także gry na pianinie oraz gitarze. Wśród publiczności znalazła się zarówno młodzież, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy. 

Plenerowy charakter wydarzenia umożliwia spotkanie ze słowem mówionym i śpiewanym ludziom na ulicy, co jest dość nietypowym rozwiązaniem, dzięki któremu pierwsze wydarzenie przyciągnęło tłumy – wyjaśnia Karolina Hozer.

Na scenie przed halo! Rybnik swoje umiejętności zaprezentowało łącznie kilkunastu artystów: Patrycja Szendzielorz, Jarosław Hanik, Sylwia Szpiech, Adam Rojek, Tomasz Słowik, Natalia Karwot, Kevin Maglrab, Patryk Szymborski, Kamil Szmurło, Agnieszka Penkała, Karolina Hozer, Anna Kolbusz oraz Emilia Szurek.

Kolejne wydarzenia w ramach projektu kulturalnego „Słowem w twarz” odbędą się 3 września na terenie kampusu oraz 10 września na placu Jana Pawła II przed rybnicką bazyliką. Na 24 września zaplanowano na rynku wielki finał pierwszej edycji projektu. Początek każdego wydarzenia o godzinie 18:00. 

Źródło: Organizatorzy projektu „Słowem w twarz”

Udostępnij: