Rybnik.pl
Ekologia

Mobilne Kontenery ŚLĄSKIE

Kontenery ŚLĄSKIE. wyruszyły w kolejną, tym razem jesienną, podróż. Odwiedzają Rybnik od 11 do 13 października, a następnie jadą do Sosnowca i Tychów. Skupią się na temacie bardzo istotnym - jakości powietrza.

Widzimy i czujemy, często jednak lekceważymy.... A przecież z komina nierzadko wydobywa się dym, który truje wszystkich, także Ciebie i Twoją rodzinę. Nasze wspólne działanie ma wpływ na poprawę jakości powietrza. Wystarczy kilka drobnych zmian w codziennym życiu, żeby #Zatrzymać SMOG!

KONTENERY ŚLĄSKIE. TOUR:

11-13 października, g.12.00-18.00, Rybnik, Rynek

Dyżur pracownika Urzędu Miasta Rybnika, który udziela informacji o działaniach miasta w obszarze walki ze smogiem:

  • 11 października od godz. 15.00 do 18.00
  • 12 października od godz. 11.00 do 13.00  

MIKROKONCERTY W KONTENERACH

Intymna atmosfera z artystą na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”. Mikrokoncerty w kontenerach będą opierać się na niemal organicznym kontakcie pomiędzy uczestnikami wydarzenia: niecodziennym miejscem, ograniczoną do prawie minimum publicznością oraz niezwykłymi młodymi śląskimi muzykami.

The Party Is Over

11 października, g. 17.00

Rybnik, Rynek

Młody duet z Katowic, współtworzony przez Darię Ryczek i Michała Wajdzika. Ich muzyka rozpościera się między soulem a trip hopem, chociaż artyści nie stronią też od inspiracji innymi gatunkami. Ich twórczość powinna przypaść do gustu zarówno tym, którzy lubią potańczyć, jak i tym, którzy wolą w milczeniu oddać się słuchaniu.

W lutym 2017 roku, po dwóch latach wspólnego grania, ukazał się ich debiutancki album Stolen Symphonies.

EKO ZABAWKA

12 października, g. 16.00-17.30, Rybnik

Warsztaty kreatywnego szycia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozbudzają pomysłowość, samodzielność i poczucia mocy sprawczej, a wszystko zgodnie z ideą recyclingu. Na warsztatach w kontenerach Eko Zabawka zaprosi do wspólnego tworzenia uszytych z bawełny maseczek antysmogowych, które będzie można spersonalizować przy pomocy kolorowego filcu.

KAMPANIA EKOLOGICZNO - ARTYSTYCZNA ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

Organizator:  Management zespołu  Carrantuohill - agencja artystyczna  CELT

13 października, g. 12.00-16.00, Rybnik

Interaktywne warsztaty przybliżą dzieciom proces powstawania smogu oraz problematykę związaną z zanieczyszczeniem powietrza. Na przykładzie pieca “kopciucha” prowadzący pokażą skutki spalania śmieci i przedstawią dobre nawyki, które pozwolą zadbać o utrzymanie zdrowego powietrza. Warsztaty są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej, a atrakcyjna warstwa wizualna sprawi, że zajęcia będą ciekawe oraz godne zapamiętania.

SPIROBUS

11-13 października, g. 12.00-18.00, Rybnik, Rynek

14-16.10.2018, g.12.00-18.00, Sosnowiec, Plac Stulecia (Patelnia)

17-19.10.2018, g.12.00-18.00, Tychy, Plac Baczyńskiego

To, czym oddychamy na co dzień, ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, dlatego w trakcie akcji będzie można skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego. Badanie oceni pojemność oddechową i objętość naszych płuc, przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego, szybkość wydechu, zawartość CO2 oraz innych gazów. Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem, a każdy badany otrzyma wydruk z wynikami.

TRAMWAJ Mogę #zatrzymać smog!

  • 15 – 18 października linia nr 11 (Katowice- Gliwice)
  • 19 – 21 października linia nr 24 (Sosnowiec- Będzin)

Zarząd Województwa Śląskiego konsekwentnie podejmuje działania przeciwdziałające złej jakości powietrza. Od 1 września 2017 r. na terenie całego regionu obowiązuje - druga w Polsce - uchwała antysmogowa. Dodatkowo prowadzone są akcje informacyjno-edukacyjne podnoszące świadomość w temacie niskiej emisji. Do tej pory zrealizowano m.in. kampanię „Mogę zatrzymać smog”, partycypacyjne otwarte warsztaty antysmogowe „Śląskie bez smogu”, akcję „List do sąsiada” czy ekologiczne Lekcje Obywatelskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podjęto również współpracę z Eko Patrolem Głównego Instytutu Górnictwa, który zbadał poziom zanieczyszczenia powietrza w ośmiu miastach województwa. Ponadto w marketach budowlanych pojawiły się materiały informacyjne dotyczące walki ze smogiem i założeń uchwały antysmogowej. Natomiast dla najmłodszych mieszkańców regionu przygotowano wyjątkowy spektakl teatralny Bajka o Księciu i złym smogu. W przygotowaniu jest także antysmogowy pakiet edukacyjny.

Źródło: Materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Udostępnij: