Rybnik.pl
Kultura

„Na zielonej Ukrainie…” czyli w Niewiadomiu

Za nami Dni Ukraińskie, odbywające się w ramach tegorocznego Festiwalu Kultur.

W miniony weekend w Rybniku można było spróbować typowych dla kuchni ukraińskiej dań, posłuchać ukraińskiej muzyki oraz zobaczyć spektakl w wykonaniu aktorów teatru im. M. Staryckiego z miasta Chmielnicki. Na gości, którzy 15 i 16 listopada odwiedzili Industrialne Centrum Kultury w dzielnicy Niewiadom, czekał typowy barszcz ukraiński, można było dokształcić się w temacie lepienie pierogów oraz posłuchać o narodowych strojach Ukrainy, czyli wyszywankach.

W Rybniku działa program Stowarzyszenia 17-tka „28 dzielnica”, którego zadaniem jest pomoc Ukraińcom odnaleźć w Polsce oraz zaklimatyzować w rybnickich warunkach.

Tym razem chcemy by to rybniczanie poznali trochę Ukrainy i żeby to nasi gości zaprezentowali swoje dobra narodowe – powiedział inicjator dni ukraińskich, Mariusz Wiśniewski.

W domu kultury w Niewiadomiu odbyła się część artystyczna, gdzie polskie tańce zaprezentował zespół „Przygoda” a ukraińską historię z humorem przedstawili aktorzy z miasta Chmielnicki. W sobotnim spotkaniu udział wziął konsul honorowy Ukrainy w Katowicach Jarosław Wieczorek.

Witam Was drodzy goście, w szczególności gości z Ukrainy dzisiaj podczas festiwalu kultur. Jednak w szczególności witam Was w Rybniku, mieście, które wybraliście dla siebie, swoich rodzin jako nowy dom. Mam nadzieję, że będziecie czuć się u nas dobrze i bezpiecznie – świętujmy dzisiaj wspólnie – powiedział prezydent miasta Rybnika Piotr Kuczera.

Równolegle do wydarzeń w Niewiadomiu Dni ukraińskie obchodzono także w punkcie halo!Rybnik. Inicjatorami dni ukraińskich byli: Stowarzyszenie 17-tka oraz Industrialne Centrum Kultury.

Udostępnij: