Smog

O „Czystym Powietrzu” z mieszkańcami Rybnika

16 września ruszają spotkania informacyjne dla mieszkańców Rybnika, poświęcone programowi „Czyste Powietrze”. Odbywać się one będą we wszystkich dzielnicach miasta.

Pierwsze spotkania zaplanowano we wrześniu w pięciu dzielnicach:

  • 16 września -  Ochojec – godz. 17.00 - "Dom Kultury" ul. Rybnicka 23
  • 18 września - Kamień – godz. 18.00 - SP nr 28 ul. A.Szewczyka 6
  • 23 września - Kłokocin – godz. 18.00 - OSP Kłokocin ul. Włościańska 70
  • 25 września - Orzepowice – godz. 17:00 - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 ul. Borki 37D
  • 30 września - Chwałęcice – godz. 18.00 - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 ul. Gzelska 7

Kolejne, przy współpracy z radami dzielnic, organizowane będą w najbliższych miesiącach we wszystkich 27 dzielnicach Rybnika.

Harmonogram spotkań publikowany będzie na bieżąco na stronie:
www.czystepowietrzedlarybnika.pl

Organizatorem cyklu spotkań jest Fundacja Ekologiczna „Ekoterm Silesia” przy wsparciu PGE Energia Ciepła i Miasta Rybnika. 

- Celem akcji informacyjnej prowadzonej przez Fundację, przy wsparciu PGE Energia Ciepła, jest zapoznanie mieszkańców z wymogami dotyczącymi ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” – mówi Marek Rojczyk, prezes Fundacji Ekologicznej „Ekoterm Silesia”. - Na spotkaniach będzie można dowiedzieć się, kto może starać się o dofinansowanie i w jakiej kwocie, jak wypełnić wniosek, gdzie go złożyć i jak rozliczyć. Będzie także możliwość zadania pytań ekspertom, którzy na co dzień dyżurują w punkcie konsultacyjnym, finansowanym ze środków Miasta Rybnika – mówi prezes.

Rządowy program"Czyste Powietrze" potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

- Od początku roku na terenie kampusu przy ul. Rudzkiej działa finansowany przez Miasto punkt konsultacyjny, w którym każdy mieszkaniec Rybnika może uzyskać informację w zakresie Programu „Czyste Powietrze” oraz pomoc przy wypełnianiu wniosku – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Teraz we współpracę włącza się PGE Energia Ciepła, która chce wesprzeć miasto w wyjściu z informacją o Programie do mieszkańców każdej dzielnicy Rybnika – dodaje prezydent.

- PGE Energia Ciepła chce wesprzeć Fundację Ekologiczną „Ekoterm Silesia” i mieszkańców Rybnika, w działaniach na terenie miasta w celu ograniczenia smogu i niskiej emisji – mówi Wojciech Sobczak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Rybniku. - Problem smogu w Rybniku jest jednym z najpoważniejszych w Polsce. Główne przyczyny złej jakości powietrza to tzw. niska emisja pochodząca z lokalnych kotłowni i pieców domowych. W Rybniku zabudowa jednorodzinna jest bardzo liczna, więc problem indywidualnych palenisk jest bardzo istotny. Dlatego uważamy, że tego rodzaju akcje informacyjne i edukacyjne, a także wyjście do mieszkańców jest ważnym elementem przyszłych zmian – przekonuje dyrektor.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności