Rybnik.pl
Wydarzenia

Obchody Święta Niepodległości

W Rybniku odbyły się uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego, którą odprawił ks. proboszcz Marek Bernacki, wspólnie z ks. Pawłem Zielińskim, duszpasterzem harcerzy archidiecezji katowickiej i kapelanem Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej.

O muzyczną oprawę mszy św. zadbała zadbają Miejska Orkiestra Dęta "Rybnik" oraz Chór Dominanta z rybnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Po mszy nastąpiło złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II oraz uroczysty przemarsz na rynek w towarzystwie orkiestry, pocztów sztandarowych, harcerzy ZHP i Skautów Europy oficjalnych gości i licznie zgromadzonych mieszkańców Rybnika. Kompanię honorową pod dowództwem mjr Piotra Janosza z WKU w Rybniku wystawiło liceum ogólnokształcące z Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Rybnika oraz stowarzyszenie TF 13 Scorpions.

Na rynku nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery, który mówił do zgromadzonych: :

- (...) Dziś jesteśmy państwem i nrodem wolnym, jednak czy i jak wykorzystamy tę wolność zależy wyłącznie od nas samych. Wierzę jednak, że zapisane na kartach historii, a wspominane w tym szczególnym dniu, jakim jest dzisiejsze święto, losy poległych bohaterów, pozwolą nam - współczesnym inaczej spojrzeć na otaczający nas świat (...)

Po złożeniu przez oficjlane delegacje hołdu i kwiatów przed tablicami pamiątkowymi wykonane zostało wspólne zdjęcie „Rybniczanie 2019”.

Udostępnij: