Rewitalizacja

Opowiedzą historię pewnego podwórka

W najbliższą sobotę, 25 listopada, ul. Powstańców Śląskich odżyje we wspomnieniach mieszkańców Śródmieścia. Wszystko to dzięki wydarzeniu "Zabawa u Franciszka Dziury" organizowanemu w ramach przedsięwzięcia "Historia pewnego podwórka".

 

Projekt ma na celu przybliżenie historii mieszczącej się w Śródmieściu kamienicy, zamieszkiwanej przez kilka pokoleń jednej rodziny, a także upowszechnianie pamięci o dorobku życia mistrza rzeźnickiego, Franciszka Dziury, który wraz z małżonką, na przełomie 1922 i 1923 r. kupił kamienicę przy ul. Powstańców Śląskich 23.

Pomysłodawcy projektu do współpracy zaprosili Kazimierę Drewniok, znaną rybnicką artystkę, prywatnie mieszkankę Śródmieścia i znajomą córki Franciszka Dziury. Wykona ona 2 murale w przejściu z ul. Powstańców Śląskich na podwórko. Będzie to autorska wizja malarki obrazująca budynki znajdujące się w centrum miasta. W realizację wydarzenia zaangażowali się również mieszkańcy kamienicy, ich przyjaciele oraz sąsiedzi.

W czasie podróży sentymentalnej wspomnieniami podzielą się: Kazimiera Drewniok, członkowie internetowego forum Zapomniany Rybnik, a także mieszkańcy, którzy będą chcieli przekazać swoją wiedzę o historii Śródmieścia.Wydarzenie uświetni swoim występem dobrze znany rybniczanom zespół Zawiało.

Dodatkowo we wtorek, 2 grudnia, pod szyldem "Szachy z sąsiadem" odbędzie się spotkanie adresowane do wszystkich tych, którzy zechcą zmierzyć się z mistrzami tej popularnej gry strategicznej lub podszkolić swoje dotychczasowe umiejętności.

Obie inicjatywy są realizowane w ramach konkursu "Śródmieście reWITA - włącz się! Zadanie "Rybnik reWITA" jest finansowane w ramach projektu "Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności