Rybnik.pl

Osiedle na Paruszowcu zaprzyjaźnione z Industriadą

Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku, otrzymało tytuł "Obiektu zaprzyjaźnionego Industriady 2018".

Tym samym, podobnie jak w ubiegłym roku, tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki świętowane będzie w Rybniku w dwóch miejscach – na Paruszowcu oraz tradycyjnie w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Motywem przewodnim zaplanowanych industriadowych wydarzeń organizowanych jednocześnie w 46 zabytkach techniki będzie hasło "Industria jest kobietą".

Tegoroczny program święta Szlaku opowiadać będzie o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na przebieg wydarzeń w wielu industrialnych zabytkach.

- Jak widać, konkurs spełnia swoje funkcje, ponieważ aktywizuje. Spotyka się zarówno z zainteresowaniem samorządów lokalnych, jak i organizacji pozarządowych. Po raz kolejny samorządy Rybnika i Dąbrowy Górniczej zgłosiły obiekty, w których realizowany jest długofalowy proces rewitalizacji. Uczestnictwo tych obiektów w Industriadzie ułatwi wdrażanie nadrzędnej zasady, która rządzi współczesną rewitalizacją: działania w jej ramach muszą być kierowane nie na miejsca, ale na ludzi (...)  – mówi dr inż. arch. Henryk Mercik członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Przyznanie tytułu "Obiekt zaprzyjaźniony Industriady" jest równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych, jak i uczestnictwem w samym festiwalu. Wybrane obiekty brały już udział w jego wcześniejszych edycjach.

Industriada to największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku w święcie Szlaku wzięło udział 84 tysiące osób. Cały program festiwalu zaprezentowany zostanie w maju, a pierwsze jego szczegóły poznamy już w kwietniu.

Źródło: Industriada.pl

Udostępnij: