Rybnik.pl
Biznes

Przedsiębiorco, czy twój wpis do CEIDG zawiera numer PESEL?

19 maja 2018 r. upływa termin na zgłoszenie przez przedsiębiorców brakującego numeru PESEL w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Brak wpisu we wskazanym terminie skutkować będzie wykreśleniem przedsiębiorcy z ewidencji.

Powyższy obowiązek wynika  z art. 61 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015r., poz. 1893). Zgodnie z nim, w przypadku, gdy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie zawiera numeru PESEL przedsiębiorca musi uzupełnić te dane w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ww. ustawy, tj. do 19 maja br.

Nałożony na przedsiębiorców obowiązek uzupełnienia wpisów o numery PESEL ma na celu wyczyszczenie bazy CEIDG z tzw. „martwych wpisów”, tj. dotyczących działalności faktycznie nieprowadzonych, których zaprzestanie prowadzenia z różnych przyczyn nie zostało przez przedsiębiorców zgłoszone.

Przedsiębiorcy, którzy aktywnie prowadzą swoją działalność i dokonywali w okresie od 1 lipca 2011 r. (od dnia powstania CEIDG) zgłoszeń do CEIDG – zmiana wpisu, zawieszenie, bądź wznowienie działalności – nie muszą się niczym martwić, ich wpisy na pewno zawierają numery PESEL.

Konieczność uzupełnienia wpisu będzie dotyczyła przedsiębiorców, którzy od bardzo dawna, nawet od kilkunastu lat, nie odwiedzali urzędów, a jednak prowadzą działalność gospodarczą.

Każdy przedsiębiorca może sprawdzić swój wpis na stronie www.ceidg.gov.pl w zakładce „baza przedsiębiorców” poprzez wpisanie w wyszukiwarce NIP.

A zatem, Przedsiębiorco, jeśli do tej pory z urzędem nie było Ci po drodze, a jednak prowadzisz i chcesz nadal prowadzić swoją działalność, uzupełnij swój wpis o numer PESEL.

Zmiany można dokonać w najbliższym urzędzie gminy z aktualnym dowodem osobistym bądź paszportem.  Zapraszamy do Biura Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2 (p. 165).

 

Udostępnij: