Wyróżniony projekt Rybnika, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WSL 2014-2020, obejmował dokształcanie nauczycieli w formie kursów, szkoleń i studiów podyplomowych, wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami w przedszkolach specjalnych i z oddziałami integracyjnymi, różnorodne formy wsparcia dla dzieci m.in. terapia Biofeedback, integracja sensoryczna, dogoterapia i hipoterapia, zajęcia z ułatwionej komunikacji, muzykoterapii.
W ramach przedsięwzięcia w Przedszkolu specjalnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym powstała sala doświadczeń świata, której elementami są m.in. baldachim światłowodowy, magiczne akwarium, tunel nieskończoności, emitery zapachu, zestaw lustrzany, kaskada światłowodowa. Celem prowadzonych w niej zajęć jest stymulowanie lub wyciszanie zmysłów, korzystających z niej dzieci.
W najbliższym czasie uruchomiony zostanie kolejny projekt "Edukacja-rozwój-wsparcie", którego założeniem będzie kontynuowanie działań dla dzieci z niepełnosprawnościami w przedszkolach specjalnych i z oddziałami integracyjnymi.
Wręczenie wyróżnienia za najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego wręczono 26 lutego br., podczas uroczystej Gali w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Uroczystość była także okazją do wymiany doświadczeń z innymi miastami wprowadzającymi udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia.
Wszystkie aktualności