ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Komunikacja

Reforma układu komunikacyjnego – konsultacje społeczne

Duże zmiany w układzie linii autobusowych i w rozkładach jazdy planowane są od 1 maja br.

Niektóre linie zmienią swoje trasy, inne zostaną połączone, część połączeń zostanie zlikwidowana, ale w zamian pojawią się też zupełnie nowe linie. Reforma sieci linii autobusowych oraz rozkładów jazdy jest ważnym krokiem realizacji Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Ogólna zasada, jaka przyświecała podczas prac nad nowym układem i rozkładem jazdy, to przyjazność dla pasażera. Szczególnie w godzinach szczytu zaplanowano więcej kursów, tak aby rozładować najbardziej obciążone kursy.

Nowa siatka połączeń i nowy rozkład jazdy to milowy krok dla naszego transportu - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika - Prace nad tym materiałem były bardzo burzliwe, ale dzięki temu udało się wypracować chyba najlepsze możliwe rozwiązanie. Układ komunikacji miejskiej będzie czytelniejszy, tam, gdzie jest to możliwe, pojawi się ruch cykliczny, gdzie odjazdy będą następować zawsze w tej samej końcówce minutowej. To najlepszy sposób, by przyzwyczajać pasażera do oferty. Na głównych ciągach proponujemy rozbudowę oferty o dodatkowe kursy. W zasadzie w każdej dzielnicy liczba połączeń do Śródmieścia się zwiększa lub przynajmniej zostaje taka sama. Bardzo się cieszę, że wychodzimy do rybniczan z taką propozycją i cieszę się też, że zaczynamy konsultacje z dużym wyprzedzeniem, co pozwoli każdemu dobrze zapoznać się z tym, jak będzie dojeżdżał do szkoły czy do pracy. Mamy też czas na wprowadzenie ewentualnych uwag, dopracowanie szczegółów - wskazuje prezydent Kuczera.


Miesiąc konsultacji

Konsultacje społeczne rozpoczynają się w poniedziałek, 18 lutego i potrwają przez miesiąc. Z uwagi na istotność zmian będą one trwały aż miesiąc, aby trafić z informacją do jak najszerszego grona Rybniczan. Na stronie internetowej Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku udostępniona zostanie specjalna zakładka, zawierająca cały nowy rozkład jazdy, wraz z wyszukiwarką połączeń. Dzięki temu możliwe będzie sprawdzenie, jakie zmiany zaszły na danej relacji.

Trzeba pamiętać, że zmiany w pewnych częściach miasta wydają się naprawdę duże - zaznacza Bartosz Mazur, z Wydziału Komunikacji UM - Ktoś może na pierwszy rzut oka stwierdzić, że nie ma jak dojechać, ponieważ jakaś linia została zlikwidowana. Dlatego apeluję, by w mniejszym stopniu patrzeć na linie, a patrzeć na relacje. Co bowiem z tego, że nie ma już jakiejś linii, jeśli dokładnie po tej samej trasie jedzie inna. Najlepszym sposobem jest wyszukiwarka połączeń, która od razu pokaże, jak dostać się z jednego punktu do drugiego.

Konsultacje społeczne nowego układu połączeń i nowego rozkładu jazdy mają bardzo szeroki charakter:

  • po pierwsze - całość materiałów, aż do najdrobniejszych szczegółów, będzie udostępniona na stronach internetowych Zarządu Transportu Zbiorowego.
  • po drugie - planowane są  spotkania z młodzieżą w szkołach ponadgimnazjalnych, wstępnie ustalone z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta.
  • po trzecie - konsultacje będą trwały przez cały miesiąc,
  • po czwarte - uwagi przyjmowane będą w każdej formie: formularz, mail. Będą też specjalne dyżury w ZTZ, w Urzędzie Miasta i Halo!Rybnik,  aby zainteresowani mogli się spotkać i rzeczowo porozmawiać o komunikacji miejskiej w Rybniku i okolicznych gminach.
     

To był naprawdę ogrom pracy, żeby to wszystko połapać, wszystko wprowadzić do systemów informatycznych - mówi Grzegorz Dudek, kierownik przewozów w Zarządzie Transportu Zbiorowego w Rybniku - Najpierw musieliśmy pouzgadniać niektóre kwestie, bo przecież były różne pomysły na kierunki rozwoju. To było takie "docieranie się", gdzie mając fundament, mogliśmy pracować nad tym, by konkretne rozwiązania były jak najlepsze. Udostępniamy całość rozkładu, aby pasażerowie mogli sobie dokładnie posprawdzać, jak będą jeździły autobusy. Udostępnimy też formularz internetowy do składania uwag, choć oczywiście konsultacje społeczne prowadzimy bardzo szeroko.

Całość zmian zostanie wprowadzona od 1 maja - podsumowuje prezydent Piotr KuczeraPo zakończeniu konsultacji potrzeba jeszcze chwili, by zweryfikować zgłoszone uwagi i nanieść ewentualne zmiany, będzie sporo pracy z wymianą tabliczek rozkładowych na przystankach, a przewoźnicy muszą mieć czas na zaplanowanie czasu pracy kierowców. Jestem jednak zdeterminowany, by pracować na rzecz lepszej komunikacji autobusowej, na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu.

Szczegóły konsultacji w poniedziałek.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności