Wydarzenia

Remigiusz Michalik wolontariuszem roku

W czwartek, 5 grudnia, podczas uroczystej gali w Industrialnym Centrum Kultury rozstrzygnięty został konkurs „Wolontariusz Roku 2019 Miasta Rybnika".

Stowarzyszenie OLIGOS, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS tradycyjnie już zorganizowały konkurs „Wolontariusz Roku 2019 Miasta Rybnika". 

Przedsięwzięcie skierowane jest do wolontariuszy oraz organizacji i instytucji współpracujących z wolontariuszami. Konkurs jest również okazją, by w sposób szczególny docenić, wyróżnić i nagrodzić wolontariuszy za ich zaangażowanie i aktywność. 

Kandydatów do konkursu, w trzech kategoriach: wolontariat indywidualny, grupy wolontariackie (w tym szkolne koła wolontariuszy) oraz wolontariat pracowniczy, mogły zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje i inne podmioty uprawnione do współpracy z wolontariuszami zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz osoby fizyczne.

W kategorii  wolontariat pracowniczy nie wpłynęło żadne zgłoszenie. O nagrodę indywidualną ubiegali się: Barbara Ziebura, Elżbieta Jadczyk i Remigiusz Michalik.  W kategorii grup nominowane były: 6. Drużyna Żeglarska, Bank Drugiej Ręki, grupa wolontariuszy MOSiR-u, Klub Aktywnych Hufca Pracy, Wolontariusze Branżowej Szkoły I Stopnia Izby Rzemieślniczej, grupa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Za Wcześnie, Szkolny Klub Wolontariuszy „Pomocna Dłoń” przy Zespole Szkół Budowlanych oraz Spełniamy Marzenia Wolontariat w Abu Dhabi. 

Kapituła konkursu wśród grup najwyżej oceniła Wolontariat w Abu Dhabi. Dodatkowe wyróżnienie trafiło w ręce Stowarzyszenia Za Wcześnie. Kulminacyjnym punktem gali zorganizowanej w Industrialnym Centrum Kultury w Rybniku było ogłoszenie nazwiska wolontariusza roku w kategorii indywidualnej. Został nim Remigiusz Michalik. Nagrody laureatom wręczał wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski.

Absolutnie nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Nie robię niczego z myślą o nagrodach. Dla mnie zawsze na pierwszym miejscu jest rodzina i praca, jak mi starcza czasu, to zajmuję się innymi sprawami. Cieszy mnie, jeżeli zauważają to inni i też z tego korzystają. Fajnie, że można zrobić coś od siebie dla innych. Uśmiechy innych do tej pory w zupełności mi wystarczały. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mnie do tej nagrody nominowali – mówi Wolontariusz Roku 2019 Miasta Rybnika i dodaje: – Czasami w aucie puszczam sobie utwór „Tak mi się nie chce”, chyba będą musiał go skasować. Teraz musi mi się chcieć również promować wolontariat i namawiać innych do działania – kończy Remigiusz Michalik, który od wielu lat należy do organizacji Pro Fortalicium, chroniącej śląskie zabytki fortyfikacji. 

Remigiusz Michalik był też jednym z inicjatorów renowacji schronu bojowego na Wawoku. Jest aktywnym członkiem znanej w Rybniku grupy pasjonatów historii „Zapomniany Rybnik”. Od kilku lat występuje jako aktor w spektaklach amatorskiej grupy teatralnej SAFO  z Rydułtów, skupiającej się na lokalnej historii Rybnika, Rydułtów i całego Górnego Śląska. 

Jak mówią osoby współpracujące z Remigiuszem Michalikiem, jest on osobą otwartą na wszelkie inicjatywy lokalnych twórców. Zawsze służy radą i pomocą w rozmaitych przedsięwzięciach historycznych i prospołecznych.

Organizatorzy konkursu już teraz apelują, aby uważnie obserwować działania wolontariackie, tak, by w przyszłym roku kandydatów na wolontariusza roku było jeszcze więcej.  

Udostępnij:


Wszystkie aktualności