Wśród rywalizujących miast są:
Braga (Portugalia), Braszów (Rumunia), Kordoba (Hiszpania), Guimarães (Portugalia), Heilbronn (Niemcy), Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee (Austria), Linz (Austria), Ryga (Łotwa) oraz Rybnik (Polska).
Na obecnym etapie złożone wnioski są oceniane i recenzowane przez siedmiu niezależnych ekspertów.
Ogłoszenie miast-finalistów konkursu zaplanowano na lipiec br. – ich prezentacje odbędą się w dniach 23-24 października w hiszpańskiej Walencji. Zwycięzcę EGC 2026, poznamy podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród, 24 października br. w Walencji.
Przypomnijmy - „Zielona Stolica Europy” to konkurs, w ramach którego co roku jednemu europejskiemu miastu, wiodącemu prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego, przyznawane jest to szczególne wyróżnienie. Wyróżnienie, o które walczy Rybnik to dalsza zachęta do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, dbając jednocześnie o środowisko.
Miasto Rybnik będzie oceniane w 7 kategoriach (powietrze, woda, bioróżnorodność, odpady, hałas, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatu)