Ten swego rodzaju tor przeszkód powstał z inicjatywy stowarzyszenia Oligos oraz Miasta Rybnika i wykonany został siłami pracowników Rybnickich Służb Komunalnych.
- Pomysł zrodził się podczas szkolenia wolontariuszy dla osób zależnych. Chcąc nabyć umiejętności prowadzenia wózka w obliczu napotykanych barier architektonicznych grupa wolontariuszy wraz z trenerem wychodziła w teren, by tam szukając barier ćwiczyć technikę – opowiada Elżbieta Piotrowska, prezes Stowarzyszenia OLIGOS.
- Edukacyjna ścieżka instruktażu poruszania się na wózku inwalidzkim powstała w przestrzeni miejskiej, na terenie parku rekreacyjnego w miejscu łatwo dostępnym dla każdego. Uświadamia nam, że często tak naprawdę małe bariery, okazują się barierami największymi – przekonuje Piotr Kuczera prezydent Rybnika. – Ścieżka dedykowana jest zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich asystentom i opiekunom, ale też wszystkim zainteresowanym wiedzą o tym, z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne, i z jakimi ograniczeniami muszą się mierzyć, poruszając się w przestrzeni miejskiej, nie tylko w Rybniku. Taką świadomość wyrabia w nas tylko doświadczenie, dlatego uczniowie rybnickich szkół będą tutaj odbywali ćwiczenia w ramach lekcji wychowawczych – deklaruje prezydent.
Na ścieżce przygotowano takie elementy jak: krawężnik, dukt leśny, drzwi wahadłowe, nierówności (piasek, żwir, bruk, dziury), schody (zarówno zjazd jak i wjazd po schodach) oraz pochylnia (nauka wjazdu i zjazdu z pochylni). Do wszystkich elementów jest dobrany piktogram znajdujący się w pobliżu przeszkody informujący o pozycji wózka względem bariery terenowej, pozycji osoby pomagającej względem wózka oraz informujący o kierunku przemieszczania się. Każda przeszkoda jest szerzej opisana na instrukcji użytkowania, która znajdują się w pobliżu toru.
- Ścieżka edukacyjna to nic innego jak skomasowane bariery, jakie osoby na wózkach i ich opiekunowie napotykają codziennie na swojej drodze. Nabycie umiejętności opanowania sposobu pokonywania barier architektonicznych i własnej fizyczności to gwarancja bezpieczeństwa i zapewnienie relaksu podczas spaceru – mówi Elżbieta Piotrowska, prywatnie matka dorosłej, niepełnosprawnej ruchowo córki. - Ścieżka w szczególności służy do praktycznej części szkoleń wolontariuszy pod kątem asystentury osób poruszających się na wózku inwalidzkim, organizowania prelekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych których celem byłoby zachęcenie do wolontariatu oraz przełamanie barier w integracji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych oraz odbywania treningów samych osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózku, szczególnie tych z niepełnosprawnością nabytą, na przykład powypadkową – dodaje.
Celem takiego kursu dla zdrowej młodzieży jest pobudzenie ich wyobraźni na temat życia osób na wózku, co powinno skutkować większą ostrożnością podczas np. skoków na główkę do wody. Poza tym pchając wózek przez bariery będą mieli okazję wejścia w świat osób zależnych…
Szczegółowe informacje i pomoc w zakresie korzystania ze ścieżki do nauki bezpiecznej jazdy na wózku inwalidzkim znaleźć można w Stowarzyszeniu OLIGOS, przy ul. J. Karłowicza 48 lub po nr tel.: 32 750 57 96 lub 32 750 57, www.oligos.pl
***
Ścieżka powstała z materiałów używanych na co dzień przez Rybnickie Służby Komunalne, takich jak kostka brukowa czy pochodząca z demontażu kostka granitowa, wykorzystano też niezbędne kruszywo. Elementy (barierki, poręcze) stalowe zostały wykonane przez pracowników RSK. W budowę zaangażował się również Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wykonując drewniane drzwi wahadłowe, zaś cześć merytoryczną (piktogramy, instrukcje) przygotował prywatny podmiot.
W sumie do stworzenia toru zostało wykorzystane:
- 45 m2 kostki brukowej
- 90 mb obrzeży
- 8 m2 kostki granitowej (z demontażu)
- piasek, żwir, kliniec,
- rury odzyskane z elementów zdemontowanych
- materiały na tablice informacyjne (na podbudowie materiałów z odzysku)