Rybnik.pl
Chwałowice

W Chwałowicach powstanie ogród społeczny

W Parku Górnika w dzielnicy Chwałowice powstanie pierwszy w Rybniku tzw. ogród społeczny. Jego pomysłodawcą jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach we współpracy z mieszkańcami dzielnicy.

- Nasz Ogród to projekt, który ma udowodnić, że wspólnymi siłami można zbudować wspólny ogród. Korzystając z przestrzeni Parku Górnika stworzymy otwarty ogród społeczny dla mieszkańców, którzy będą mogli tam wypoczywać, spotykać się i sami decydować o otaczającej ich przestrzeni poprzez sadzenie i pielęgnowanie zieleni – przekonuje Karina Abrahamczyk, dyrektor chwałowickiego Domu Kultury.

Ogród będzie także promocją dobrego designu, powstającego przy współpracy z użytkownikami. Zakłada zupełnie nowy sposób myślenia o przestrzeni publicznej, ponieważ w całości opiera się na działaniach oddolnych i konsultacjach. Przestrzeń publiczna traktowana będzie jak własność mieszkańców.

Chociaż w pełnej krasie zobaczymy ogród latem przyszłego roku to już teraz rozpoczną się pierwsze konsultacje i warsztaty architektoniczne z lokalną społecznością.

W niedzielę, 26 listopada, o godz. 11.00 w Domu Kultury w Chwałowicach odbędą się warsztaty, w trakcie których uczestnicy będą wspólnie projektować ogród oraz ustalać zasady jego funkcjonowania.

Rodzinne Warsztaty Architektoniczne prowadzone będą przez architektów, którzy są jednocześnie współtwórcami m.in. projektu rewitalizacji katowickich podwórek pod nazwą Plac na Glanc, wyróżnionego w konkursie za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.  
Serdecznie zapraszamy.

***

O architektach:

  • Ewa Labus-Janusz

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej we Wrocławiu ze specjalizacją ochrona zabytków. Pracę dyplomową poświęciła rewitalizacji barokowego pałacu w Czerńczycach. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w biurze MKKW. Od 2013 roku współtworzy projekt rewitalizacji katowickich podwórek pod nazwą Plac na Glanc, za który w 2015 roku otrzymała Wyróżnienie Marszałka w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.

  • Grzegorz Layer

Architekt, urodzony w 1988 roku, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Swoją pracę magisterską poświęcił rewitalizacji rzeki Rawy w centrum Katowic. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, m. in. wyróżnienia w 20. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii Wnętrze Roku za adaptację poddasza, I wyróżnienia w Konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania Rynku w Nysie (2012, współpraca JK-A), I wyróżnienia w Konkursie architektonicznym na realizację zagospodarowania terenu Małego Rynku w Opolu (2011, współpraca JK-A). Od 2013 roku współtworzy cykliczny projekt rewitalizacji katowickich podwórek Plac Na Glanc, nagrodzony w 2015 roku Wyróżnieniem Marszałka w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" zdobył nagrodę za najlepsze wykorzystanie przestrzeni scenicznej w spektaklu Carson City.

Udostępnij: