Rybnik.pl
WydarzeniaKultura

W sobotę zatańczą na rynku

Na płycie rybnickiego rynku przygotowano już piaskową scenę, na której zatańczą uczestnicy I Międzynarodowych Warsztatów: Taniec i Ruch, zapraszamy w sobotę 24 sierpnia, godz. 20:30. Wstęp wolny.

Drugi raz w Polsce, a pierwszy raz w Rybniku, gościliśmy słynną  Marjon van Grunsven, założycielkę Memento Dance Theater oraz byłą dyrektor Cirque de Soleil w latach 2007-2016. Wraz ze swoimi asystentami - Oona de Cleyn oraz Jeffrey Stuut w dniach 17-24 sierpnia 2019 r., bazując na tańcu współczesnym, jazzowym oraz akrobatyce, prowadzili w Domu Kultury Chwałowice I Międzynarodowe Warsztaty w Rybniku: Taniec i Ruch.

Mieliśmy pewien plan związany z tymi warsztatami, ale wszystkie osoby, które są uczestnikami zajęć, same od siebie wnoszą bardzo wiele. Głównym tematem przedstawienia są cienie i światła, i wszystko to co jest pomiędzy – ta idea łączy się z tym, co dzieje się na świecie – mówi zapowiadając sobotnie wydarzenie Marjon van Grunsven.

To co uczestnicy warsztatów będą przedstawiali to odbicie naszego świata, ludzkości. To gdzieś wszystko tworzy się w naszych sercach. To często jest zabawne, czasem wzruszające. To wszystko ma ogromne znaczenie dla tego przedstawienia – dodaje - W tym spektaklu jest ogromna dawka pozytywnej energii – mówiła podczas spotkania dla mediów Marjon van Grunsven. 

Efektem warsztatów dla publiczności będzie Pokaz Finałowy zatytułowany „Odcienie, Cienie”, który odbędzie się na płycie rybnickiego rynku. Będzie to kreacja artystyczna składająca się z choreografii przygotowanej przez uczestników pod nadzorem Marjon van Grunsven w opracowaniu rybniczanina Wojciecha Chowańca - koordynatora warsztatów. Przedstawiony będzie materiał ruchowy wykreowany podczas warsztatów przez uczestników w formie pracy ‘work in progress’, dzieła w procesie. Artyści, którzy będą występować to uczestnicy warsztatów - tancerze z całej Polski. Będzie to niesamowita, wizualna, taneczna uczta, tancerze będą tańczyć na piasku wysypanym na płycie rybnickiego rynku.

***

I Międzynarodowe Warsztaty w Rybniku: Taniec i Ruch

17-24 sierpnia 2019 r.

I Międzynarodowe Warsztaty w Rybniku: Taniec i Ruch to spotkanie z Marjon van Grunsven i jej asystentami. To 6 pełnych dni warsztatów trenerskich, konsultacji oraz wspólnego tworzenia. Uczestnicy pracowali nad swoimi kreacjami tworząc solo, duety oraz trio, poznając przy tym narzędzia choreograficzne przydatne do późniejszej indywidualnej pracy. Oferta warsztatowa to taniec modern jazz, ale głównie praca nad solówkami/duetami/trio pod  okiemvan Grunsven, jako trenerki - coacha dla osób z doświadczeniem scenicznym oraz tanecznym  predyspozycjami fizycznymi, jak i wszystkich, którym ruch sceniczny nie jest obcy. Celem warsztatów było stworzenie warunków oraz nowej przestrzeni do rozwoju sztuk teatralnych i tanecznych w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Twórcza wymiana pomiędzy prowadzącymi, a uczestnikami warsztatów miała za zadanie rozszerzyć zakres umiejętności i wiedzy, podnosząc tym samym poziom jakości świadczonych usług artystycznych w Polsce, jak i na świecie.

W bezpłatnych warsztatach w Rybniku, zgodnie z ich harmonogramem, wzięło udział ponad 20 tancerzy, wyłonionych spośród wcześniejszych zgłoszeń w oparciu o regulamin warsztatów. Organizatorem I Międzynarodowych Warsztatów w Rybniku: Taniec i Ruch był  Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Współorganizatorem i partnerem są: Centrum Sztuki i Rekreacji MOVYTZA oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Rybnik.

Sylwetki, samej Marjon van Grunsven i jej asystentów, uczestnicy i harmonogram warsztatów przedstawione są na stronie organizatora - Domu Kultury Chwałowice

„Tańczę, bo nie mogę siebie wyrazić słowami” - wywiad z Marjon van Grunsven w nr 5-6 Kreatownika Kulturalno-Imprezowego FISHka

Choreography & Directing Reel Marjon van Grunsven

Udostępnij: