Rybnik
StodołyInwestycje

Wąskotorówką przez jesienny las

Jesienne barwy bujnych lasów Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich wyjątkowo pięknie prezentują się z okien wagonów kolejki wąskotorowej. Już za kilka dni ruszą procedury odbiorowe nowego odcinka kolejki, po zakończeniu których przemierzanie lasów rudzkich będzie można zakończyć w rybnickich Stodołach.

Na końcowej stacji „Stodoły”, położonej tuż przy przecięciu się torów kolejki z ulica Rudzką, pojawiła się już stylowa wiata, która służyć będzie oczekującym na peronie pasażerom wąskotorówki. Nieopodal powstanie też niewielki parking dla samochodów i rowerów.

- Trasa kolejki wąskotorowej kończy się na stacji Stodoły, ale można stąd rozpocząć malownicze rowerowe wycieczki, na przykład w kierunku zalewu Pniowiec, którego otoczenie zapewnia atrakcyjny wypoczynek nie tylko latem – zapowiada prezydent Rybnika  Piotr Kuczera.  – Turystyczna kolejka łącząca Rybnik z Rudami przyciąga tutaj gości z całego regionu, dlatego również z myślą o nich chcielibyśmy znacząco rozszerzyć sieć rowerowych ścieżek, wykorzystując istniejące dukty lasów rudzkich – dodaje  prezydent.

Kolejka wąskotorowa, ruszająca z Rud Raciborskich dojeżdżała do tej pory jedynie do miejscowości Paproć. Dzięki ułożeniu kolejnych 700 metrów szyn wąskotorówka dojeżdżać będzie teraz do rybnickiej dzielnicy Stodoły.

Starania o wydłużenie linii kolejowej Rybnik rozpoczął już w ubiegłym roku. Jednak ogłoszone wtedy przetargi dotyczące budowy dworca i torów zostały unieważnione ze względu na zbyt wysokie ceny złożone przez oferentów w stosunku do zaplanowanego przez miasto budżetu na ten cel. Zadanie zostało przekazane do Rybnickich Służb Komunalnych, które podzieliły prace związane z inwestycją. Służby komunalne zakupiły elementy małej architektury, a roboty budowlane wykonuje firma Inżbud, wybrana wcześniej w przetargu.

Kolej wąskotorowa to jedna z największych atrakcji regionu. Ma długą tradycję - jej początki sięgają 1899 roku - chociaż dzisiaj po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach.  Zabytkowa stacja w Rudach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Tak prezentuje się nowy peron w Rybniku-Stodołach:

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: