W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem Prezydent Miasta Rybnika zdecydował o wprowadzeniu do odwołaniaograniczeń w funkcjonowaniu Urzędu Miasta Rybnika. W urzędzie miasta wyłączona jest bezpośrednia obsługa klientów.
Osobiste załatwienie sprawy w Urzędzie w sytuacji tego wymagającej możliwe jest po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z pracownikiem danego wydziału czy biura. Wszystkie dotychczas umówione wizyty (osobiście lub telefonicznie) zostają anulowane, za wyjątkiem wizyt umówionych za pośrednictwem elektronicznego (kolejkowego) systemu rezerwacji terminów.
Przypominamy o możliwości przesyłania wniosków za pośrednictwem platformy ePUAP i InfoCar. Przy wejściu do budynku od ulicy Miejskiej ustawiona jest „skrzynka podawcza”, do której klienci mogą składać dokumenty lub informacje (bez potwierdzenia złożenia dokumentu) z prośbą o kontakt w prowadzonej przez Urząd sprawie.
SEKAP
Sprawy załatwiane w Wydziale Komunikacji
Szczegółowe informacje:
Pojazdy posiadające dopuszczenie do ruchu, czyli posiadające dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym, tablice rejestracyjne, ubezpieczenie OC (wcześniej zarejestrowane na terenie kraju)
Terminy na zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu lub jego zarejestrowanie – to ponownie 30 dni (wcześniej przepisy antywirusowe wydłużały ten termin do 180 dni). Odpowiednie wnioski można składać poprzez ePUAP lub Sekap lub pocztą tradycyjną bądź przez skrzynkę podawczą.
Pojazdy nowe zakupione w salonie i pojazdy przygotowywane do dalszej odsprzedaży przez firmy leasingowe
W celu ich zarejestrowania należy złożyć wniosek elektronicznie (ePUAP lub SEKAP) z użyciem profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, a jeśli nie ma takiej możliwości – należy się skontaktować telefonicznie z pracownikami Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rybnika i porozumieć w sprawie ustalenia terminu dostarczenia osobiście lub przez pełnomocnika dokumentów do rejestracji pojazdu. Dostarczone dokumenty zostaną przez pracownika Wydziału Komunikacji zweryfikowane i przy braku przeszkód formalno-prawnych pojazd zostanie zarejestrowany. Jednocześnie podczas tej wizyty zostanie ustalony terminodbioru tablic rejestracyjnych i pozwolenia czasowego. Procedura taka umożliwia dokonanie obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu od Odpowiedzialności Cywilnej najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
Odbiór dowodu rejestracyjnego
Przypominamy, że od października 2018 roku posiadanie dowodu rejestracyjnego podczas poruszania się pojazdem na terenie RP nie jest konieczne w związku z czym spokojnie można go odebrać w terminie późniejszym, po zniesieniu ograniczeń.Chcąc jednak uniknąć tworzenia się gigantycznych kolejek po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego po zniesieniu ograniczeń, Wydział Komunikacji rozpoczął akcję rozsyłania stałych dowodów za pośrednictwem urzędowych gońców. Ponadto informujemy, że w sytuacjach koniecznych (wyjazd za granicę, przejazd do badania technicznego, sprzedaż pojazdu) stały dowód rejestracyjny można odebrać w siedzibie urzędu – po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu z pracownikiem Wydziału Komunikacji.
Wymiana dowodu rejestracyjnego, wydanie wtórnika, czasowe wycofanie z ruchu, zgłoszenie kupna lub sprzedaży pojazdu
Należy skorzystać z systemu ePUAP lub SEKAP (wymagają profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego), jeśli nie ma takiej możliwości – należy wysłać wszystkie dokumenty pocztą tradycyjną lub dostarczyć je do Wydziału Komunikacji poprzez skrzynkę podawczą ustawioną przy wejściu do urzędu od ul. Miejskiej. UWAGA: warto w przesłanych dokumentach podać swój numer telefonu kontaktowego lub adres e-mail – gdyby były potrzebne jakieś wyjaśnienia, wniosek był niekompletny itp. pracownik wydziału skontaktuje się z wnioskodawcą.
Pojazdy sprowadzone z zagranicy
Podobnie jak w przypadku pojazdów fabrycznie nowych, w celu ich zarejestrowania należy złożyć wniosek elektronicznie (ePUAP lub SEKAP) z użyciem profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, a jeśli nie ma takiej możliwości – należy się skontaktować telefonicznie z pracownikami Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rybnika i porozumieć w sprawie ustalenia terminu dostarczenia osobiście lub przez pełnomocnika dokumentów do rejestracji pojazdu.
Prawo jazdy
Wniosek o wydanie prawa jazdy (PKK) można złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub SEKAP, jeśli nie ma takiej możliwości – należy wysłać wszystkie dokumenty pocztą tradycyjną lub dostarczyć je do wydziału poprzez skrzynkę podawczą ustawioną przy wejściu do urzędu od ul. Miejskiej. UWAGA: w przesłanych dokumentach warto podać swój numer telefonu kontaktowego lub adres e-mail, gdyby były potrzebne jakieś wyjaśnienia, wniosek był niekompletny itp. pracownik wydziału skontaktuje się z wnioskodawcą. W pierwszej kolejności wydawane są wtórniki dokumentów (po zagubieniu) oraz załatwiane sprawy kierowców zawodowych (kwalifikacja zawodowa, przedłużenie ważności). Sposób załatwienia sprawy należy uzgodnić wcześniej telefonicznie lub za pośrednictwem e-maila.
Kontakt z Wydziałem Komunikacji UM:
komunikacja@ um.rybnik.pl
- Rejestracja pojazdów:
tel. 32 43 92 062, 32 43 92 072, 32 43 92 092, 32 43 92 093
- Prawa jazdy:
tel. 32 43 92 076
- Referat Transportu:
tel. 32 43 92 25