Rybnik
Wydarzenia

Z sadzonek na kuchenny stół

Smacznie, zdrowo i najlepiej z własnego ogródka – to podstawowe założenia diety serwowanej mieszkańcom Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku.

W ogrodzie rybnickiego MDPS-u rozpoczęły się nasadzenia roślin zakupionych ze środków unijnego projektu StratKIT. Oczy, a docelowo i  podniebienia mieszkańców cieszyć będą  m.in. owoce: poziomki, jeżyny, malin, borówki, jagody oraz zioła: lubczyk, estragon, mięta, cząber, szałwia i melisa.  Za jakiś czas ogrodowe plony staną się częścią codziennych posiłków pensjonariuszy.

W prace ogrodowe związane z nasadzeniem zaangażowali się pracownicy placówki, ale pielęgnacją roślin będą się zajmować sami mieszkańcy.

- Pragniemy włączyć pensjonariuszy w ekologiczne uprawy krzewów, niskopiennych drzewek i bylin ziołowych. Owoce i zioła wykorzystane zostaną w kuchni MDPS, a także na warsztatach kulinarnych z mieszkańcami – mówi Piotr Mazurek, dyrektor rybnickiego MDPS.

Jesienią ogród zostanie wzbogacony o kolejne nasadzenia - malinojeżyny, porzeczki, agrest oraz morele.

Letnie nasadzenia ziół i owoców w Miejskim Domu Pomocy Społecznej to część pilotażu, w ramach projektu StratKIT. Składa się na niego szereg działań,  m.in. wprowadzenie do diety mieszkańców żywności ekologicznej oraz ich edukacja żywieniowa, a także oparcie jadłospisu na sezonowości.

Projekt StratKIT realizowany jest w ramach programu Interreg Baltic Sea Region, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: